3 września 2012

Encyklopedia Gdańska

Informacja: encyklopediagdanska.pl

Encyklopedia  Gdańska to wielkie  przedsięwzięcie edytorskie i naukowe w dziejach piśmiennictwa gdańskiego:  pierwsze w historii Gdańska całościowe kompendium wiedzy, ukazujące wszechstronny  obraz miasta od zarania dziejów do współczesności. Trud  przygotowania i wydania drukiem Encyklopedii  Gdańska podjęła Fundacja Gdańska, która koordynuje i finansuje wszystkie  prace.
Encyklopedia Gdańska ukaże się na rynku księgarskim 26 listopada 2012 r. w cenie 89 zł za egzemplarz. Już od 10 września będzie  można zamawiać dzieło w drodze subskrypcji w specjalnych promocyjnych cenach: 69 i 79 zł.
Księga liczyć będzie ponad 1080 stron formatu  21x28 cm (zbliżonego do A4) w twardej oprawie i pomieści blisko cztery tysiące  haseł, którym towarzyszyć będzie ponad 1600 ilustracji i zdjęć.
Fundacja Gdańska podjęła prace nad Encyklopedią Gdańska z początkiem 2009 r. z inspiracji i  zachęty prezydenta   Gdańska Pawła Adamowicza. Niemal 200 naukowców pod  kierownictwem redaktora naukowego prof. dr hab. Błażeja Śliwińskiego i  redaktora prowadzącego Jarosława Mykowskiego, w ciągu kilku lat opracowało -  nierzadko od podstaw - blisko cztery tysiące haseł, związanych z miastem, jego  osobistościami, obiektami, historią i tradycją. O staranną oprawę graficzną i  dobór ilustracji zadbał zespół pod kierunkiem, wybitnego grafika prof. Janusza  Górskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Encyklopedia Gdańska jest dziełem niekomercyjnym, nieprzynoszącym  wydawcy zysku. Cała jej treść i zawartość to wielki dar Miasta Gdańska dla  gdańszczan i wszystkich jego miłośników. Cena Encyklopedii Gdańska nie  uwzględnia kosztów gigantycznej pracy wykonanej przez autorów, a także zdjęć,  ilustracji i opracowania graficznego; zawiera tylko koszt papieru, druku i  oprawy oraz – nieuniknioną - marżę księgarską. Dzięki temu jest bardzo  przystępna.
Jest to możliwe  ponieważ Fundacja Gdańska jest instytucją miejską o charakterze non profit. Fundacji  Gdańskiej udało się pozyskać dla projektu wsparcie Miasta, hojnych sponsorów,  potrafiących świetnie zrozumieć i docenić znaczenie i wyjątkowość tego  przedsięwzięcia nie tylko dla Gdańska, ale także dla kultury polskiej a szerzej  – europejskiej i światowej. Mogliśmy też liczyć na stałą pomoc prezydenta  Adamowicza. Z tego miejsca wyrażam im głęboką wdzięczność, bez nich bowiem  ofiarowanie Encyklopedii Gdańska miastu i światu nie byłoby możliwe.
Naszym priorytetem jest zapewnienie powszechnej dostępności Encyklopedii Gdańska, toteż  przygotowujemy dodatkowo wersję e-book, a także specjalną platformę  internetową.
Wydaniu dzieła towarzyszyć będzie  staranna oprawa, z uroczystą galą w Dworze Artusa 24 listopada 2012 r., a także inauguracja akcji Encyklopedia Gdańska dla szkół i bibliotek. Dzięki niej biblioteki  szkolne i publiczne w Gdańsku oraz wybrane biblioteki publiczne w województwie  pomorskim wzbogacą się o darowane egzemplarze encyklopedii.
Powołana  zostanie także Ława Encyklopedystów  Gdańskich – grono specjalistów, złożone z dotychczasowych i w pełni otwarte na  nowych autorów haseł, którzy z pomocą platformy internetowej, przy poszanowaniu  koncepcji i zachowaniu ścisłej metodologii naukowej zapewnią Encyklopedii Gdańska stały rozwój.  Wierzę, że dzięki temu uda się w sposób naturalny wyłonić i zgromadzić wokół  projektu obywatelską i intelektualną elitę naszego miasta, a Encyklopedia  Gdańska pozostanie żywym, rozwijanym na bieżąco projektem i będzie  służyć także przyszłym pokoleniom gdańszczan.
Serdecznie  zapraszam Państwa do włączenie się w to wielkie obywatelskie dzieło. Pierwszym  krokiem w tym kierunku jest zamówienie subskrypcji Encyklopedii Gdańska - do czego gorąco zachęcam.
 

Z  poważaniem
Prezes  Zarządu
Fundacji  Gdańskiej
Cezary WindorbskiPewnie wszyscy by chcieli takie coś o Malborku... Encyklopedia Malborka... Baaaa :-) i to za grosze

2 komentarze: