Informacja: encyklopediagdanska.pl
Encyklopedia Gdańska to wielkie przedsięwzięcie edytorskie i naukowe w dziejach piśmiennictwa gdańskiego: pierwsze w historii Gdańska całościowe kompendium wiedzy, ukazujące wszechstronny obraz miasta od zarania dziejów do współczesności. Trud przygotowania i wydania drukiem Encyklopedii Gdańska podjęła Fundacja Gdańska, która koordynuje i finansuje wszystkie prace.
Encyklopedia Gdańska ukaże się na rynku księgarskim 26 listopada 2012 r. w cenie 89 zł za egzemplarz. Już od 10 września będzie można zamawiać dzieło w drodze subskrypcji w specjalnych promocyjnych cenach: 69 i 79 zł.
Księga liczyć będzie ponad 1080 stron formatu 21x28 cm (zbliżonego do A4) w twardej oprawie i pomieści blisko cztery tysiące haseł, którym towarzyszyć będzie ponad 1600 ilustracji i zdjęć.
Fundacja Gdańska podjęła prace nad Encyklopedią Gdańska z początkiem 2009 r. z inspiracji i zachęty prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Niemal 200 naukowców pod kierownictwem redaktora naukowego prof. dr hab. Błażeja Śliwińskiego i redaktora prowadzącego Jarosława Mykowskiego, w ciągu kilku lat opracowało - nierzadko od podstaw - blisko cztery tysiące haseł, związanych z miastem, jego osobistościami, obiektami, historią i tradycją. O staranną oprawę graficzną i dobór ilustracji zadbał zespół pod kierunkiem, wybitnego grafika prof. Janusza Górskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Encyklopedia Gdańska jest dziełem niekomercyjnym, nieprzynoszącym wydawcy zysku. Cała jej treść i zawartość to wielki dar Miasta Gdańska dla gdańszczan i wszystkich jego miłośników. Cena Encyklopedii Gdańska nie uwzględnia kosztów gigantycznej pracy wykonanej przez autorów, a także zdjęć, ilustracji i opracowania graficznego; zawiera tylko koszt papieru, druku i oprawy oraz – nieuniknioną - marżę księgarską. Dzięki temu jest bardzo przystępna.
Jest to możliwe ponieważ Fundacja Gdańska jest instytucją miejską o charakterze non profit. Fundacji Gdańskiej udało się pozyskać dla projektu wsparcie Miasta, hojnych sponsorów, potrafiących świetnie zrozumieć i docenić znaczenie i wyjątkowość tego przedsięwzięcia nie tylko dla Gdańska, ale także dla kultury polskiej a szerzej – europejskiej i światowej. Mogliśmy też liczyć na stałą pomoc prezydenta Adamowicza. Z tego miejsca wyrażam im głęboką wdzięczność, bez nich bowiem ofiarowanie Encyklopedii Gdańska miastu i światu nie byłoby możliwe.
Naszym priorytetem jest zapewnienie powszechnej dostępności Encyklopedii Gdańska, toteż przygotowujemy dodatkowo wersję e-book, a także specjalną platformę internetową.
Wydaniu dzieła towarzyszyć będzie staranna oprawa, z uroczystą galą w Dworze Artusa 24 listopada 2012 r., a także inauguracja akcji Encyklopedia Gdańska dla szkół i bibliotek. Dzięki niej biblioteki szkolne i publiczne w Gdańsku oraz wybrane biblioteki publiczne w województwie pomorskim wzbogacą się o darowane egzemplarze encyklopedii.
Powołana zostanie także Ława Encyklopedystów Gdańskich – grono specjalistów, złożone z dotychczasowych i w pełni otwarte na nowych autorów haseł, którzy z pomocą platformy internetowej, przy poszanowaniu koncepcji i zachowaniu ścisłej metodologii naukowej zapewnią Encyklopedii Gdańska stały rozwój. Wierzę, że dzięki temu uda się w sposób naturalny wyłonić i zgromadzić wokół projektu obywatelską i intelektualną elitę naszego miasta, a Encyklopedia Gdańska pozostanie żywym, rozwijanym na bieżąco projektem i będzie służyć także przyszłym pokoleniom gdańszczan.
Serdecznie zapraszam Państwa do włączenie się w to wielkie obywatelskie dzieło. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zamówienie subskrypcji Encyklopedii Gdańska - do czego gorąco zachęcam.
Z poważaniem
Prezes Zarządu
Fundacji Gdańskiej
Cezary Windorbski
Pewnie wszyscy by chcieli takie coś o Malborku... Encyklopedia Malborka... Baaaa :-) i to za grosze