21 września 2012

Dziwolągi na Żuławach i Powiślu

No cóż, powstaje już chyba 4 kompleks wiatraków na Żuławach i Powiślu (Koniecwałd, rejon Pelplina, Bystra), władza zaciera ręce, będzie kasa. Niestety wygląda to tak jak wygląda, zapewne powstaną kolejne farmy, może nikt z tego powodu pracy z miejscowych nie znajdzie, a prąd nie będzie tańszy. Eko ;-)
Ale dla pasjonatów inwestycji i wszelkiego rodzaju budów jest świetna okazja do obejrzenia naprawdę potężnych konstrukcji oraz ogromnych dźwigów.

Początek budowy farmy koło Nowego Stawu. Ma być 19 wiatraków o wysokości z wirnikiem ok 145 m. każdy.


2 komentarze:

  1. Swego czasu byłem na zebraniu w sprawie farmy wiatraków która ma powstać w okolicach Czerwonki (k. Olsztyna). Wiatraki to tak na prawdę kasa tylko dla władz, dla nas taki prąd może być nawet droższy (cena prądu który sprzedaje nam elektrownia + cena zakupu energii przez elektrownię z farmy). Większość wiatraków które powstają u nas są używane (odmalowane) i sprowadzane z zachodu, gdyż tam mają ich po prostu dosyć. Okazuje się również, że ich bliskość przy gospodarstwach (ustawowo odległość powinna wynosić nie mniej niż 300 m i nie zawsze jest to przestrzegane) bywa na tyle uciążliwa, że ludzie się wyprowadzają z miejsc swojego zamieszkania ...

    OdpowiedzUsuń
  2. Cóż, smutna rzeczywistość naszych czasów.

    OdpowiedzUsuń