13 września 2012

Zagadkowe Osiedle Czwartaki

Prawie każdy w Malborku wie, co to za osiedle Czwartaki, ale raczej nie wiadomo, kto wie skąd pochodzi nazwa tego osiedla. Jako ciekawostkę należy potraktować pewnego żółtego tygrysa chyba związanego z tą dzielnicą.

Ostatnia akcja Czwartaków
Zelwiański R. MON Rok wydania: 1960 Seria: Żółty TygrysKsiążka ta nie jest powieścią sensacyjną, ani opracowaniem historycznym. Stanowi raczej wspomnienie z osobistych przeżyć autora uzupełnione materiałem historycznym. Opowiada o działalności " Czwartaków" - młodzieżowego oddziału Armii Ludowej, który powstał ze zbrojnych grup warszawskiego, podziemnego Związku Walki Młodych. Akcja książki rozgrywa się między lipcem 1944 roku a majem 1945 roku.

Może ktoś zna tytuł? Może ktoś wie skąd ta nazwa w Malborku?

9 komentarzy:

 1. Na stronie, do której Pan odsyła jest wzmianka, że ul. Pstrowskiego zanim otrzymała taką nazwę była ulicą Czwartaków i to pewnie od niej dzielnica przyjęła nazwę. Na pewno nie chodzi o Czwartaków z AL tylko o tych z powstania listopadowego bo mieli oni swój epizod żuławski a nawet malborski.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trudno to rozstrzygnąć, aczkolwiek mi się wydaje, że bardziej w czasach wielkiego zwycięstwa Armii Ludowej i czasów Stalinizmu w Polsce w 1946 roku dla władz godne upamiętnienia było nazwanie na cześć Armii Ludowej niż powstania listopadowego. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja się przychylam do zdania Marlowa. Lepszymi patronami dla władzy ludowej byli mimo wszystko Powstańcy Listopadowi, co prawda podnieśli rękę na Rosjan, ale sami wiemy co to byli za Rosjanie przed 1905. Każdy kto padł ofiarą krzyżacko-prusacko-hitlerowskich represji był w tym okresie, na tym terenie, patronem optymalnym. Fakt zbroczona krwią polską (internowanych powstańców)ziem w pobliżu Malborka była legitymacją polskiej bytności na tychże ziemiach. Jakie ofiary w powiecie malborskim czy w Pomorskiem poniosła AL ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze przed sfałszowaniem wyborów?! chyba nie i kto by się ośmielił zmienic ulicę nazwaną ku czci partyzantów ze słusznej, jak najbardziej AL, na Pstrowskiego? :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. W 1946 roku de facto w Malbork rządzili Rosjanie? Mieliśmy np ulicę Stalina i wielu innych zasłużonych. Oczywiście nie twierdzę, że nie macie racji :-) Ciekawe i trudne to były czasy, ale chyba odpowiedź zalega w archiwum państwowym, tam pewnie są stosowne uchwały. Może ktoś się kiedyś też pochyli nad tym tematem :-))) Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie chodzi o odłam podziemnego Związku Walki Młodych , który działał na terenie Malborka w okresie wojennym. Nie wiem dlaczego akurat tę dzielnicę Malborka nazwano Czwartakami , natomiast wiem ,że siedziba ( a raczej kryjówka ) tej formacji mieściła się przy ul.Kopernika. Dokładnie w miejscu w którym dzisiaj stoi Urząd Skarbowy. Jeszcze przed wojną znajdowało się tam ogrodnictwo pod szklarniami. Przy samej dzisiejszej ul.Kopernika stał budynek w którym mieściło się mieszkanie pomieszczenia gospodarcze , techniczne i magazyny wraz z kotłownią . To właśnie tam była ta podziemna siedziba.
  Po wojnie budynku tego już nie było , ale jeszcze w latach 80-tych istniało tam ogrodnictwo z przewagą hodowli kwiatów. Stał budynek z kotłownią i kilka niewielkich szklarni - ale to były pozostałości.

  OdpowiedzUsuń
 7. POPRAWKA !!! To nie ZWM , tylko ZWZ - AK ( Związek Walki Zbrojnej - Armii Krajowej). Także nie to nic wspólnego z Czwartakami .

  OdpowiedzUsuń
 8. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/4_Pułk_Piechoty_Liniowej_(Królestwo_Kongresowe)

  Od tego pułku nazywa się to osiedle

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ulica obecnie Pstrowskiego, na której mieszkali moi rodzice i teraz mieszka moja mama(91)bezpośrednio po wojnie nosiła miano . Są dokumenty: rodzice mieszkali na ulicy Czwartaków nr 26/1. Pamiętam słowa ś.p prof. Jana Bogdanowicza ( nauczyciela historii w LO im. Henryka Sienkiewicza), że nazwę upamiętniającą 4_Pułk_Piechoty_Liniowej_(Królestwo_Kongresowe)zmieniono w procesie stalinizacji na rzeczonego Wincentego Pstrowskiego.

   Usuń