27 lutego 2012

Cegły z rozbiórki Starego Miasta w Malborku

W powojennych czasach PRL'owska propaganda spopularyzowała hasło: "Cały naród buduję swoją stolicę"
Jak to wyglądało w Malborku i jaki był przyczynek miasta do odbudowy stolicy? 
Wg Wiesława Jedlińskiego 15 lipca 1949 roku podczas posiedzenia MRN burmistrz Bronisław Wolny zdał relację z przebiegu odzysku cegieł w ramach akcji ARR. Pozyskano 3,8 mln sztuk cegieł, które przeznaczono na odbudowę Warszawy. Na podstawie zawartej umowy, miasto otrzymało 6,5 mln złotych. 
Trudno jest w dniu dzisiejszym stwierdzić gdzie konkretnie był przekazany materiał budowlany, czy do odbudowy konkretnych miejsc w stolicy, czy może w inne ważne i strategiczne dla Polski budowy. W każdym razie transporty wg informacji naocznych świadków "szły do Warszawy". Może w archiwach w Warszawie gdzieś są dokumenty związane z odbiorem transportów z Malborka i ich dalszym losem. 
Na pewno też miejscowa ludność korzystała z materiału rozbiórkowego w Malborku, który można było pozyskiwać z ruin, zapewne też i miasto wykorzystywało materiały ze Starego Miasta.
Co do kwestii, które miasto ile oddało cegieł i gdzie zostały one wykorzystane, pozostaje tylko dla wytrwałych poszukiwanie w archiwach. 
Los Starego Miasta w Malborku zmienił się bezpowrotnie w 1962 roku, kiedy to powzięto plany budowy nowego osiedla mieszkaniowego. Co prawda w 1984 roku pojawiła się iskierka nadziei na zmiany, ale o tym kiedy indziej ;-)

Stare Miasto po uprzątnięciu ruin


Cegły na Starym Mieścieźródło fotografii: Marienburg Archiv

9 komentarzy:

 1. Ciekawa kwestia, trzeba by się może kopnąć do AGAD, ciekawe czy coś mają na ten temat... Nawiasem mówiąc, z tym "wożeniem cegieł do Warszawy" to mnie zastanawia, wcale ich tak dużo tutaj nie przywieziono. Tzn. owszem Starówkę odbudowano i parę kościołów, ale przecież oprócz Malborka miały być niby jeszcze z Elbląga, i paru innych miejsc... To by na pół miasta starczyło, a my tu cegły mamy głównie współczesne. Ciekawe gdzie to faktycznie jechało w takiej ilości? I czy są jakieś kwity na to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aida, kolokwialnie mówiąc dla AGADU za świeża sprawa...
   w kwestii kwerendy źródłowej sugerowałbym raczej AAN lub Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy...

   Usuń
 2. Masz rację, raczej Archiwum M.St. W. Spróbuję się zorientować gdzie oni tam mają papiery związane z odbudową Starego Miasta. Ten temat i tak mnie interesuje, choćby dlatego, że nowe Stare Miasto różni się od starego np. ma znormalizowane okna i drzwi. :) Byłoby fajnie coś o tym napisać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moi drodzy tak naprawde nie ma znaczenia co stalo sie z ceglami.

  Nie moge jednak pojac jak mozna bylo byc tak krotkowzrocznym i glupim zeby zbudowac takie koszmarne osiedle w takiej lokalizacji.

  Powinno sie odbudowac stare miasto, czerpac z tego korzysci wizualne i materialne dla miasta i jego mieszkancow. Wierze ze znajda sie madrzy i uczciwi ktorzy popchna rozwoj maszego miasta.

  Stare Miasto zmieniloby kompletnie charakter i atmosfere + zatrzymalo by spora czesc turystow przynaajmniej na 1 dzien dluzej w hotelikach, kawiarniach, restauracjach, itp. tak jak bylo przed wojna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam sie z wypowiedzia, ze nie warto tracic czasu na odgrzebywanie co sie stalo nalezy patrzec w przyszlosc i zajac sie konkretna sprawa restrukturyzacji Starego Miasta w taki sposob aby turysta pozostal na pare dni w Malborku a nie wyjezdzal w ten sam dzien do Gdanska czy Elblaga z braku odpowiedniej rozrywki czy noclegu.

   Usuń
 4. Kornelia
  Przy rozbiórce na Starym Mieście pracował mój ojciec. Z jego opowieści wiem ,że cegły z rozbiórki trafiały do Warszawy na odbudowę Zamku Królewskiego.Kiedy zawiązała sie brygada budowlana w PBR-lu wyjeżdzali do Warszawy pomagać w odbudowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po co takie bzdury piszesz, Zamek Królewski zaczęto odbudowywać o 1971, dawne tej cegły nie było już w Malborku.

   Usuń
 5. pewnie wioząc te same cegły pod pachą i stąd wie, że to na pewno te. Przesadnie ironizuję, proszę się nie obrażać. Propaganda PRL'u to jedno, prawda to drugie :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe, czy ktoś (w tym autor) czyta komentarze do starych wpisów? :-)

  1. Gdyby zsumować wszystkie cegły z różnych miast, które podobno "pojechały do Warszawy", to chyba odbudowanoby dwie-trzy Warszawy.

  2. "Pozyskano 3,8 mln sztuk cegieł (...) miasto otrzymało 6,5 mln złotych" - a więc miasto Malbork sprzedało te cegły i o żadnym oddawaniu mowy być nie może.

  3. Kornelia pisze "że cegły z rozbiórki trafiały do Warszawy na odbudowę Zamku Królewskiego" - odbudowa Zamku Królewskiego rozpoczęła się w 1971 roku, gdy bloki w miejscu malborskiego Starego Miasta stały już od ładnych kilku lat.

  OdpowiedzUsuń