2 lutego 2012

"Malborski" malarz - Bruno Krauskopf

Niedawno pojękiwałem na brak szczęścia Malborka do artystów albo szerzej - osób, które jakoś się wyróżniły (nawet w ten sposób jak Herostrates) ale chyba nie do końca miałem rację.
Wiadomo, że w malborskim gimnazjum uczył się m. in. Max Halbe (o nim przy innej okazji), czy ksiądz Alojzy Majewski. W malborskiej poczcie pracował także późniejszy "wynalazca" kartki pocztowej Heinrich von Stephan. Pewnie każdy też wie, że w Malborku urodził się Grzegorz Lato, choć już niekoniecznie, że w 1861 r. urodził się Carl Legien organizator strajku generalnego, który obalił pucz Kappa i niedoszły premier rządu Republiki Weimarskiej. Ale to nie o nich ma być ten post ... .
W 1892 r. w Malborku urodził się Bruno Krauskopf i mieszkał do 14-tego roku życia, kiedy to przeniósł się do Berlina. 

 Był związany m.in. z "Berlińską Secesją" i Lovisem Corinth'em. W okresie III Rzeszy jego malarstwo zostało zakwalifikowane do "sztuki zdegenerowanej" (jak widać z załączonych skanów - "w pełni zasłużenie" wg tamtych standardów) tak,  że musiał emigrować i wyjechał do Norwegii - zamieszkał w Stavanger.


Zdjęcia pochodzą ze stron www.artundantique.de oraz www.kettererkunst.de.

Z kolei w 1945 r. władze Norwegii oskarżyły go o szpiegostwo na rzecz Niemiec i w 1948 r. jako niepożądany cudzoziemiec musiał ją opuścić. Wyjechał wówczas do USA gdzie pomógł mu słynny George Grosz. W 1959 roku wrócił ostatecznie do Berlina i rok później zmarł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz