28 lutego 2012

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Malborku

Źródło tekstu

1 marca przypada Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych - święto państwowe ustanowione przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Na skwerze Żołnierzy Wyklętych w Malborku zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.
Święto 1 marca upamiętnia członków antykomunistycznego podziemia, którzy działali po II wojnie światowej. Żołnierze Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych i wielu innych organizacji stali się ofiarami bezwzględnych działań aparatu bezpieczeństwa. 
Na ich cześć Rada Miasta Malborka nadała nazwę skweru Żołnierzy Wyklętych terenowi pomiędzy ulicami Poczty Gdańskiej i Piłsudskiego. W najbliższy czwartek dodatkowo zostanie tam odsłonięta tablica pamiątkowa umieszczona na głazie. 
- Stowarzyszenie Historyczne im. Miłośników 5 Wileńskiej Brygady AK wystąpiło z inicjatywą, aby na skwerze znalazła się informacja o jego nazwie, jednak nie w formie pomnika, ale zwykłej informacji wyrytej gdzieś w kamieniu, na co nie jest potrzebna zgoda Rady Miasta. Żaden obelisk i pomnik nie wchodzi tu w rachubę - wyjaśnił nam Piotr Szwedowski, sekretarz miasta. 
W organizację 1-marcowych włącza się też malborski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Poświęcenie pamiątkowej tablicy zaplanowano na godz. 13. Natomiast o godz. 14 rozpocznie się konferencja historyczna w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku z udziałem prof. Piotra Niwińskiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz