13 lutego 2012

Co dalej ze Szkołą Łacińską?

Artykuł na portalu Nasze Miasto - fragment artykułu Jacka Skrobisza:

Prawdopodobnie trzeba będzie przeprojektować nowy budynek Szkoły Łacińskiej na Starym Mieście w Malborku. Pomorski konserwator zabytków nakazał zachować odkryty na placu budowy średniowieczny mur i wyeksponować go w nowym obiekcie. Nie wiadomo jeszcze, o ile wydłuży to prace i jak wpłynie na koszt inwestycji, którą obecnie szacuje się na co najmniej 13 mln zł. Urząd Miasta nie ukrywa, że jest pewna granica czasowa i finansowa, po przekroczeniu której od realizacji zadania trzeba będzie odstąpić.

Odbudowa zabytkowej XIV-wiecznej Szkoły Łacińskiej idzie jak po grudzie. Inwestycja miała się rozpocząć ponad rok temu, ale z różnych powodów, m.in. zabezpieczenia w budżecie zbyt małej kwoty na zadanie i kłopotów z rozstrzygnięciem przetargu na wykonawstwo, ruszyła później.

Zastanawia pewien fakt, dlaczego badania archeologiczne wykonano dopiero po rozpoczęciu inwestycji, przekazaniu terenu pod prace i wjechaniu ciężkiego sprzętu. Termin rozpoczęcia prac jak wynika z artykułu był wielokrotnie przekładany z powodu nie wyłonienia wykonawcy, był zatem czas na wykonanie pełnych prac archeologicznych, zmianę projektu itd. itp. Zatem... Co dalej?
Pozostaje mieć nadzieję, że cała inwestycja nie padnie i że Szkoła Łacińska będzie miała swoje "nowe życie"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz