15 lutego 2012

Bitwa o Tczew - 18 II 2012

LINK

W sobotę, 18 lutego, serdecznie zapraszamy na inscenizację bitwy o Tczew. To widowiskowe wydarzenie odbędzie się przy murach obronnych na ulicy Krótkiej i Wąskiej. Współorganizatorem inscenizacji jest profesjonalna Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk 12 Piechoty Xięstwa Warszawskiego.
To już trzecia inscenizacja, którą organizujemy, przedstawiająca jedno z najdramatyczniejszych w dziejach Naszego Miasta zdarzeń. Bitwę, która miała miejsce 23 lutego 1807r. pomiędzy wojskami pruskimi i napoleońskimi. W skład armii francuskiej, biorącej udział w walkach o Tczew, wchodziły także polskie dywizje i bataliony, m.in. z Legionów Dąbrowskiego. Przeniesiemy widzów do okresu, w którym Polski nie było na mapach Europy, a Tczew – polskie miasto założone przez Sambora II – był pod pruskim zaborem. Żołnierze w umundurowaniu z epoki, uzbrojeni w broń z czasów napoleońskich stoczą bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich.
Narratorem inscenizacji, wprowadzającym widzów w historyczne realia, będzie dr Andrzej Nieuważny – wybitny znawca okresu napoleońskiego, wykładowca na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Walki zostaną poprzedzone inscenizacją obozowiska wojskowego na Placu Hallera. Będzie można z bliska przyjrzeć się żołnierzom, porozmawiać z nimi, czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.


ok. 11.20 – przemarsz z Fabryki Sztuk na Plac Hallera (ulicą 30 Stycznia i J. Dąbrowskiego)
od 11.30 – bratanie się z cywilami – obozowisko wojskowe na Placu Hallera
ok. 13.45 – wymarsz na pole bitwy
14.00 – inscenizacja bitwy – mury obronne przy ul. Krótkiej i WąskiejPS: Czekam na marcowe Festung Marienburg! Może kiedyś?

1 komentarz:

  1. Ja też czekałem , ale tracę powoli wiarę... :(

    OdpowiedzUsuń