12 października 2012

V Konferencja Naukowa z cyklu - Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego


V Konferencja Naukowa z cyklu - Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego

FUNKCJE MUZEUM WSPÓŁCZEŚNIE

Ośrodek Konferencyjny Karwan, 25 października 2012 r.

Piętnaście lat temu zamek malborski został wpisany na listę UNESCO, a w ubiegłym roku nasze Muzeum przeżywało jubileusz 50 lat swego istnienia. W tym okresie chcemy włączyć się w debatę społeczną nad obliczem polskiego muzealnictwa w XXI wieku. Nasze zaproszenie kierujemy do osób nieprzypadkowych, które poprzez swoją dotychczasową pracę zawodową z różnych perspektyw obserwują zmieniające się uwarunkowania funkcjonowania w Polsce tych instytucji kultury. Nasza malborska debata w dużym stopniu ma przyczynić się do upowszechnienia – adresowanych do środowiska muzealników – postulatów modernizacyjnych. Tradycja i podejmowane przez muzea inicjatywy nie zawsze są właściwie rozumiane. Czy rzeczywiście sposób pracy polskich muzeów powinien zasadniczo się zmienić? Czy należy weryfikować dotychczasowe funkcje naszych placówek? Pragniemy, by to forum wymiany doświadczeń i przemyśleń było ważnym głosem dyskusji i przyczynkiem do nakreślenia kierunków dalszej pracy środowiska muzealnego.

Program konferencji:

Czytam ten program, czytam i trudno mi zrozumieć pewne problemy w nim zawarte, dociekanie pewnych określonych i zarysowanych w programie wartości, cóż, właściwie nie znam się na historii, ale szukam odniesienia do idei i pracy Pana Kilarskiego, do początkowych idei organizowania tych konferencji, do zjawiskowej książki Praeterita Posteritati. Gdzieś, się to wszystko gubi i rozmienia na drobne, zatracamy wielkie przemyślenia i idee wielkich ludzi.

11 komentarzy:

 1. Ano strzał celny i bolesny, problem w tym że adresaci tego ciosu mogą twierdzić, że to oni atakowali pięść wymierzoną dla oprzytomnienia między oczy - twarzą...Też nie jestem ekspertem w tej materii, ale to jest dość jasne, nie ma żadnych odniesień do osoby Kilarskiego jest zaprzeczenie i zerwanie ciągłości narracji, dialogu konserwatorów... Kilarski mimo pracy w muzeum muzealnikiem nie był, był konserwatorem. Organizowanie sesji w takiej tematyce pod jego patronatem jest albo kompletnym brakiem zrozumienia zamkowych zagadnień, bądź celowym odwróceniem sprawy. 15 lat od wpisu na listę UNESCO i żadnej refleksji dla której sesja z Kilarskim patronem byłaby doskonałą do tego okazją. Czy to unik? 25 X raczej nie przybędzie środowisko zajmujące się tymi kwestiami, nie padną opinie dotyczące trybuny, prac na wałach, program sesji tego nie przewiduje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 15 minut Pana Jesionowskiego są światełkiem,... gasnącym, dawnych idei...

   Usuń
 2. Jak to bywa, po dłuższym czasie (no, może krótszym) dane nazwisko staje się tylko..nazwiskiem. Częściej jest symbolem czegoś, no ale skoro to akurat nazwisko ma tylko przyciągać do lichego (moim zdaniem) asortymentu zagadnień jak zwykła reklama.. Cóż. Z drugiej strony ile można mówić o restauracji i konserwacji (za całe 15 lat). Coś czuję że trzeba by wałkować po raz kolejny te same tematy.

  I pytanie z innej beczki. Jak wygląda wciągnięcie się na listę uczestników? Można przyjść od tak, nic nie płacąc, o której godzinie mi wygodnie, czy też trzeba coś załatwiać okrężną drogą? Z chęcią bym posłuchała kilku wywodów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na stronie MZM jest karta uczestnictwa do wypełnienia: http://zamek.malbork.pl/index.php?p=wydarzenia&aid=95

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przykre, że wykorzystano nazwisko śp. p.M.Kilarskiego - znanego, szanowanego i bardzo zasłużonego dla prac konserwatorskich na Zamku - tylko dla celów marketingowych. To dobrze że są osoby o dużej wrażliwości, które bronią jego idei i autorytetu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak czytając to co powyżej, zastanawiam się jak towarzystwo oceniłoby nagrody przyznawane w imieniu niejakiego NOBLA, czepiacie się - to cykl ma imię Pana Kilarskiego, lotnisko może być im. Wałęsy, a rondo (malutkie ;))im. Solidarności (tej DUŻEJ chyba)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, każdy ma prawo do swojej interpretacji pewnych zjawisk :-) Pozdrawiam

   Usuń
  2. A właściwie to jakie są te początkowe idee organizowania tych konferencji, czyli Spotkań Malborskich?

   Usuń
  3. Dawniej, np w 2010 roku, tzn jeszcze przy poprzedniej edycji na końcu programu znajdowało się takie zdanie:

   Celem Spotkań Malborskich, organizowanych w odstępach dwuletnich, jest pogłębianie wiadomości z dziedziny konserwacji, historii, historii sztuki i kultury

   Usuń
  4. A to i słusznie wyrokujecie - przeca od razu widać że muzeum do kultury ma się nijak... A jak rozumieć to co podaje np. Wiki, że Pan Maciej Kilarski był muzealnikiem, a w innych źródłach jest, że kustoszem - to taki stopień zawodowego awansu tylko dla muzealników...

   Usuń