11 października 2012

Lubię to!

Nowa seria wpisów z nową etykietą: LUBIĘ TO! Dlaczego? Przykład ciekawych działań dotyczących naszej wspólnej przeszłości.

Na początek: Gdańsk - płyta umieszczona w chodniku informująca o dawnej ulicy, super pomysł nie ingerujący w architekturę i przestrzeń publiczną


Zapewne była szansa na kilka takich w Malborku podczas np remontu Kościuszki, ale oj tam ;-)
Bardzo fajny i dobry pomysł.

2 komentarze:

 1. Naprawdę miała takie brzmienie? :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. http://gdansk.naszemiasto.pl/archiwum/524742,odtwarzanie-ul-oborniki,id,t.html

  Do rekonstrukcji starej gdańskiej uliczki Oborniki o długości ponad 13 m (będzie najkrótszą w mieście) przystąpiła wczoraj ekipa kamieniarzy.

  Jest ona boczną uliczką od ulicy Podwale Staromiejskie i przylega do siedziby firmy piekarniczo-cukierniczej Grzegorza Pellowskiego. Po wojnie, tak jak wiele historycznych traktów drogowych, została zasypana i zapomniana.

  - Do jej odtworzenia namówił mnie prof. Andrzej Januszajtis - mówi Pellowski. - Istniała ona jeszcze w latach 50., ale później ją zasypano. Ostatnio, po zakończeniu prac budowlanych przy naszym budynku, odkopaliśmy oryginalną nawierzchnię ułożoną z bruku bazaltowego i jeden krawężnik. Wydobyliśmy te kamienie i teraz układamy je na nowo. Jednak uliczka znajduje się o pół metra wyżej, niż była dawniej. O tyle bowiem podniesiono w latach 60. ulicę Powale Staromiejskie. Na budynku firmy umieścimy ozdobną tablicę z piaskowca, z wyrzeźbioną nazwą, taką jakie oznaczają ulice na Głównym Mieście.

  Zdaniem prof. Januszajtisa, prezesa Stowarzyszenia Nasz Gdańsk, domy mogą być przebudowywane czy zburzone, a potem, odbudowane. Najważniejsze jest jednak zachowanie i przywracanie dawnego, historycznego układu ulic Gdańska. Nie można go dowolnie zmieniać. Po wojnie o kilkadziesiąt metrów w kierunku ulicy Korzennej przesunięto ulicę Rajską. Takie postępowanie jest niedopuszczalne i karygodne, bo fałszuje wielowiekowy układ urbanistyczny miasta. Jeszcze wiele małych uliczek, na historycznym obszarze Gdańska, oczekuje na odsłonięcie i rekonstrukcję.

  OdpowiedzUsuń