21 października 2012

Muzeum Miasta Malborka - wystawa czasowa?

Od wielu miesięcy przewija się w malborskich rozważaniach temat Muzeum Miasta Malborka. Co ciekawe, w Sztumie, Nowym Stawie, Nowym Dworze Gdańskim istnieją podobne placówki. W Sztumie jest kościół ewangelicki, w którym Sławek Michalik prezentuje swoje zbiory, w Nowym Dworze Gdańskim prezentowane są zbiory w Muzeum Żuławskim, w Nowym Stawie zbiory Jacka Agejczyką są w Ołówku, a w Malborku póki co być może jeszcze nie.


Tak wygląda to w Ołówku w Nowym stawie, może to wystawa czasowa, może zniknie, może ma swoje wady, ale jest bardzo ciekawie.
W Malborku nie ma takiej dobrej "miejscówki", brak opuszczonego kościoła w centrum miasta :), a jakie by mogły być gotowe lokalizacje na choćby, małą, czasową, przede wszystkim darmową wystawę, stałą ekspozycję?

Dobre lokalizacje:
Piętro w Karwanie - w sam raz na stałą czasową wystawę, blisko zamku, wejście za darmo
Piętro w MWC - mała sala i trudno dostępna, ale wejście za darmo i centrum.
Piwnice w Starym Ratuszu - dużo miejsca, wejście za darmo i od ulicy, blisko zamku jednak do generalnego remontu

Złe lokalizacje:
Szpital Jerozolimski - dużo miejsca na piętrze, wejście za darmo, nikt tam nie trafi ale z drugiej strony jako tymczasowe archiwum zbiorów w sam raz.
Szkoła Łacińska - nie wiadomo kiedy powstanie
Muzeum Zamkowe - brak swobodnego wejścia, wysokie ceny zamykają możliwość obejrzenia wystawy przez mieszkańców

PS: Gdzieś tam bardzo wstępna analiza SWOT została przygotowana dotycząca sensu istnienia Muzeum Miasta Malborka ;-)

6 komentarzy:

 1. A jak duża jest frekwencja w tych muzeach?

  OdpowiedzUsuń
 2. Frekwencja jest taka o jaką dba organizator muzeum/wystawy/projektu. Przykład MZM pokazuje, że nawet taki wydawałoby się samograj stracił wielu turystów w tym roku i przychody z tego tytuły znacznie spadły. Tworzenie nowego twory wymaga porozumienia ponad podziałami i stałej pracy, potrzeba ludzi kreatywnych itd itp :-) Ale realia, realia, realia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż za delficka odpowiedź :-), chodził mi o konkretne liczby :-). Z tego co wyczytałem na blogu, na razie nawet gdyby znaleziono lokalizację to nie byłoby czego w tym muzeum wystawiać, może więc dotychczasowy "system" incydentalnych wystaw w zupełności wystarcza.

   Usuń
  2. Jakich wystaw? :-) Myślę, że śmieci, które można wystawić jest masa.

   Usuń
  3. Miałem na myśli wystawy w rodzaju tej dotyczącej Piasków czy porównania widoków dawnego i współczesnego Malborka.

   Usuń
 3. No niby tak, ale takie wystawy organizowane są na końcu Malborka i znikają po 3-4 tygodniach bezpowrotnie. Nawet nie zostaje ślad w internecie po prezentowanych eksponatach, brak wirtualnych katalogów wystaw (niestety to pracochłonne). Wystawy powinny mieć swój stały odpowiednik w internecie. Bardzo dużo włożonej pracy znika po zamknięciu wystawy i nie żyje dalej swoim życiem. Tak jest praktycznie z każdą wystawą, a szkoda. W jakiś sposób należałoby powiązać projekt wystawy/muzeum z internetem... na stałe :)

  OdpowiedzUsuń