23 grudnia 2011

Zagadka 4 schronu piechoty Twierdzy Malbork

Schron piechoty IR4 (Infanterieraum 4 Altmarker Chaussee)

Znajduje się na pagórku w Nowej Wsi Malborskiej przy drodze do Dzierzgonia. Wybudowany w 1914 roku, posiadał 4 komory, latrynę oraz maszynownię lub kuchnię. Schron miał strzelnice flankujące wejścia. Obiekt obecnie znajduje się w całkowitej ruinie, prawdopodobnie został wysadzony po II wojnie światowej. Właśnie i to jest tajemnica tego obiektu, dlaczego schron został zniszczony i kiedy? Pozostałe schrony pasa umocnień na długości 4 km są w miarę nienaruszonym stanie jeśli chodzi o zniszczenia batalistyczne, kilka zalanych wodą, kilka zasypanych, ale jednak są całe.

Ten jeden jest zniszczony, całkowicie, na terenie schronu jest wiele fragmentów betonu o masie nawet ponad 3-4 tony, bloki w całkowitym nieładzie... Brakuje też bloków na zewnątrz kompleksu, wszystkie są w środku...

Czy wiecie kiedy i dlaczego został zniszczony ten schron?Zdjęcia własne 2011/12/23Więcej informacji o innych obiektach:
http://kaczorek.easyisp.pl/pisz/fort/spis.htm#malbork
http://www.marienburg.pl

5 komentarzy:

 1. Zniszczony jest także niewielki bunkier, a właściwie "bunkierek" znajdujący się w lesie na Wielbarku, położony niedaleko chyba najczęściej odwiedzanego bunkra znajdującego się w "pierwszej" części lasu. O dziwo nie znalazłem go na mapie umocnień, którą ktoś zamieścił na stronie forum.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, faktycznie, w lesie wielbarskim przy drodze jest zniszczony schron :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli chodzi o dwa zniszczone schrony w lesie to historia wygląda tak, po wojnie żołnierze zbierali wszystkie niewybuchy, odpalono je właśnie w tych bunkrach. Mój śp. wujek opowiadał o tych pracach, o beczkach przetrzymywanych przez żołnierzy itp. Pozdrawiam Tomek

  OdpowiedzUsuń
 4. Na terenie wojskowym ( Lotnisko i Bomboskład)także sa dwa wysadzone schrony piechoty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już po wojnie, umocnienia w okolicach lotniska były wysadzane przez nasze wojsko. W porę jednak zorientowali się "einsteinii", że lotnisko nie będzie miało ochrony. Stąd też pojawiła się wieżyczka na schronie w okolicach Królewa M. przy drodze nr 22.

  OdpowiedzUsuń