1 grudnia 2011

Wiesław Jedliński będzie upamiętniony w Malborku!

Powołując się na http://malbork.naszemiasto.pl

Plac przy dworcu PKP w Malborku będzie nosił imię Wiesława Jedlińskiego, zmarłego w 2008 roku kronikarza miasta, autora wielu publikacji o Malborku oraz pierwszego mieszkańca, który otrzymał tytuł „Zasłużony dla miasta Malborka”.


Decyzję o nadaniu placowi przed budynkiem dworca PKP imienia Wiesława Jedlińskiego podjęli na środowej sesji radni Rady Miasta Malborka. Choć uchwała poświęcona tej kwestii musi się jeszcze uprawomocnić po wpisaniu jej do Dziennika Urzędowego Województwa Pomorskiego, to jest to już tak naprawdę tylko formalność.

W uzasadnieniu uchwały Rady Miasta czytamy: "Z propozycją nazwania imieniem Wiesława Jedlińskiego ulicy, bądź ronda zwróciło się do Burmistrza Miasta Malborka Stowarzyszenie Społeczno – Kombatanckie Związku Polaków „Młody Las”.
 Wiesław Jedliński (1928 -2008) od 1951 roku był mieszkańcem Malborka. Jako nauczyciel języka polskiego pracował w placówkach oświatowo-wychowawczych pełniąc także funkcje kierownicze. Pasją jego życia była historia koncentrująca się wokół Malborka.

Przez całe swoje życie popularyzował historię i teraźniejszość naszego miasta.

Autor książek „ Malbork - dzieje miasta na fotografii”, „Malbork – dzieje miasta”, „ Związek Polaków „ Młody Las”, „Dzieje Kościoła i parafii MBNP w Malborku”, „Kronika Malborka XX w. 1901-2000”, w których popularyzuje wątki historyczne i współczesne Malborka. Napisał 1158 artykułów, które ukazały się w rocznikach, kwartalnikach naukowych i popularno-naukowych. Ponadto pozostawił 25 pozycji książkowych, które znajdują się w bibliotekach uniwersyteckich polskich i zagranicznych. Przez wiele lat prowadził Kronikę Miasta.Był zasłużonym działaczem organizacji kombatanckiej Związku Polaków „Młody Las”. Swoją publicystyczną działalnością chronił od zapomnienia patriotyczną działalność Polaków, w tym Tajnego Związku „Młody Las”. Był aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Zabytków i Kultury Ziemi Malborskiej. Przyczynił się do powstania Muzeum Zamkowego w naszym mieście jako społeczny organizator i popularyzator. Działał też w ZNP i ZHP.Za wybitne osiągnięcia dla Miasta Malborka Wiesław Jedliński jako pierwszy mieszkaniec Malborka otrzymał wyróżnienie - Medal „Zasłużony dla Miasta Malborka”. Odznaczony został również medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.Nadanie imienia Wiesława Jedlińskiego placowi zlokalizowanemu obok dworca kolejowego będzie ważnym akcentem uhonorowania wybitnego Malborczyka, a także Jubileuszu 70-lecia powstania w Malborku Tajnego Związku Polaków „Młody Las”."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz