2 listopada 2012

Zamek w Malborku - zniszczenia roku 1945

W związku z faktem, że ktoś może pomyśleć o nawoływaniu do zachowania stanu zamku i kościoła z roku 1945. Kilka zdjęć tamtego okresu.
Trwa odbudowa bramy nowej i spodziewana jest odbudowa kościoła. Nie zostaną zachowane ślady zniszczeń związanych z przeszłością, świadectwa tamtych czasów. Oczywiście można argumentować o powrocie do średniowiecza, ale nie zawsze do końca to jest prawdą, przecież brama jest odbudowywana tak jak przed wojną i wątpliwe(?) jest sądzić, że to średniowieczna wizja tej budowli. Z drugiej strony basteja z XV wieku idzie z powrotem w ziemie. Ciekawe jaka będzie forma odbudowy figury z wnęki kościoła?

A swoją drogą, nic tak nie działa na wyobraźnię turysty jak okazanie ogromu zniszczeń roku 1945 i zobaczenie tego na żywo. Po odbudowie kościół będzie jednym z wielu średniowiecznych pomieszczeń na zamku, zwiedzonych w pełnym biegu ;-)

Zamek w Malborku po wojnie / zbiory: Marienburg Archiv, zbiory prywatne

10 komentarzy:

 1. Wspaniałe zdjęcia .Znam je bardzo dobrze , zdjęcie 1, 3 ,4 zrobione przez fotografa malborskiego Władysława Hodakowskiego .Przybył do Malborka wraz z małżonką w styczniu 1946 roku .Zakład fotograficzny rodziny Hodakowskich istniał chyba ponad 50 lat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne, uwielbiam oglądać "dawne czasy"......

  OdpowiedzUsuń
 3. Zniszczenie przyszo ze wschdu....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samo nie przyszło, ktos je sprowokował, nie? Następny 'filozof"...

   Usuń
 4. Zgoda. Ze wschodu... ale to sami niemcy postanowili bronić się w zamku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak to niemcy postanowili zniszczyć Malbork Gdańsk Elbląg Królewiec Braniewo Olsztyn i inne Polskie miasta Prus Królewskich i Książęcych w
  1939 ZAWIERZAJĄC STALINOWI I SOWIETOM .Żal zabytków dzieł sztuki i ludzi i POLSKI ŻAL!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak to niemcy postanowili zniszczyć Malbork Gdańsk Elbląg Królewiec Braniewo Olsztyn i inne Polskie miasta Prus Królewskich i Książęcych w
  1939 ZAWIERZAJĄC STALINOWI I SOWIETOM .Żal zabytków dzieł sztuki i ludzi i POLSKI ŻAL!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miasta, o których Pan tu pisze nigdy nie były polskie. A co do Gdańska to proszę sprawdzić liczbę Polaków w granicach miasta w roku np. 1918 czy 1920 i pózniej. Może być wikipedia.

   Usuń
  2. Olsztyn albo Malbork przed zaborami nigdy nie były Polskie?

   Usuń
 7. Wielki szacunek dla wszystkich, którzy nie dali upaść takiej budowli!

  OdpowiedzUsuń