11 listopada 2012

Dziedzictwo ziem pruskich. Dzieje i kultura Warmii i Mazur

Bardzo ciekawa książka, bardzo ciekawy pomysł, aż się prosi by powstało coś podobnego, skierowanego do młodzieży o naszym regionie? W Malborku, na Powiślu i Żuławach jest grupa ludzi, którzy mogą stworzyć taki podręcznik. Oczywiście przydałaby się inicjatywa odgórna np Muzeum Zamkowego, podobnie jak w tworzeniu spotkań historycznych... ale to temat na oddzielną dyskusję.

źródło - fragment poniżej
 „Dziedzictwo ziem pruskich. Dzieje i kultura Warmii i Mazur” to książka dla młodzieży, ale nie tylko - mówi dr Izabela Lewandowska z UWM, pomysłodawczyni i redaktorka podręcznika, z którą rozmawiamy o tym, że warto znać swoje korzenie.
- Dla kogo jest ten podręcznik?
- Dla wszystkich. Ogólnie dla młodzieży, ale nie tylko. Oczywiście szczególnie jest to podręcznik dla uczniów gimnazjów i liceów. Także dla uczniów szkół podstawowych, ale tu bardziej dla ich nauczycieli. To jest też podręcznik dla rodziców. Zawiera pytania do przemyślenia: kim jesteśmy, jakie są nasze korzenie? Można o tym potem z dziećmi porozmawiać.
- W szkolnym programie nauczania historii nie ma dziś godzin przeznaczonych na historię regionalną.
- Wszystko zależy od nauczyciela i szkoły. Dyrektorzy mają przecież do dyspozycji kilka godzin. Przeznaczają je zwykle na W-F, języki, mogą poświęcić i na historię regionu....
źródło

Dziedzictwo ziem pruskich. Dzieje i kultura Warmii i Mazur
Podręcznik dla młodzieży

Lewandowska I. (red.) Elset Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-62863-00-6
Oprawa: twarda Ilość stron: 496 Wymiary: 170 x 250

Środowisko olsztyńskich historyków przygotowało podręcznik ułatwiający młodzieży zapoznanie się z dziejami i kulturą Warmii i Mazur. W poszczególnych rozdziałach omówiono najważniejsze wydarzenia w historii tych krain geograficznych, sylwetki najwybitniejszych postaci i najpiękniejsze zabytki. Praca jest niezwykle bogato ilustrowana.

Spis treści:
I. Pradzieje ziem pruskich
II. Średniowiecze na ziemiach pruskich (wieki X-XV)
III. Prusy w epoce nowożytnej (1525-1772)
IV. Prusy Wschodnie w XIX wieku (1772-1914)
V. Prusy Wschodnie w czasie wojen i między wojnami
VI. Dawne Prusy Wschodnie po II wojnie światowej
Aneks. Warmia i Mazury na tle geografii historycznej Europy Środkowo-Wschodniej (esej historyczny)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza