9 listopada 2012

W kawiarence Clio o ceramice z Kadyn

źródło

Serdecznie zapraszamy w najbliższy wtorek, 13 listopada 2012 r., o godzinie 17.30 do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu na kolejne spotkanie w kawiarence Historycznej Clio. Mowa będzie o ceramice kadyńskiej.

Gościem najbliższego spotkania będzie dr Barbara Pospieszna, Kurator ds. Badań i Zbiorów Artystycznych w Muzeum Zamkowym w Malborku. Wśród licznych zainteresowań naukowych, specjalne miejsce w jej życiu zawodowym zajmuje dawna ceramika. Niedawno w opracowaniu B. Pospiesznej ukazał się obszerny katalog kolekcji ceramiki wyprodukowanej w Królewskich Warsztatach Majoliki i Terakoty w Kadynach, zgromadzonej przez znanego elbląskiego kolekcjonera Edwarda Parzycha. Ta największa w Polsce kolekcja „cesarskiej” ceramiki, obejmująca około 500 obiektów, jest częściowo, chociaż w bardzo bogatym wyborze, prezentowana na wystawie w elbląskim Muzeum. Nowa aranżacja została otwarta kilka tygodni temu. Część katalogowa, obejmująca noty dotyczące kolekcji (obiekty, dane biograficzne i bibliograficzne dotyczące autorów) została poprzedzona przez Autorkę obszernym wstępem historycznym ukazującym dzieje fabryki, charakterystykę nurtów stylistycznych i wzornictwa w różnych okresach jej funkcjonowania. W opracowaniu znalazły się także dane dotyczące technologii wyrobów kadyńskich, ich odbioru na rynku sztuki w czasach funkcjonowania Królewskich Warsztatów oraz współczesnego kolekcjonerstwa ceramiki z Kadyn. Dzięki opracowaniu dr B. Pospiesznej ceramika kadyńska należy do najlepiej rozpoznanych i opisanych naukowo zjawisk dawnego rzemiosła artystycznego naszego regionu.

Zapraszamy na spotkanie do muzeum, Bulwar Zygmunta Augusta 11 (budynek Gimnazjum). Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Historyczne O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Wstęp wolny.2 komentarze:

 1. Ciekawa czarka.
  Czy to właśnie Kadyny, czy co bądź z sieci?

  Skąd to zdjęcie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podane jest źródło w treści tekstu, po kliknieciu pojawia się fotografia na stronie muzeum

   Usuń