5 listopada 2012

Fryderyk II Wielki - cd

Było o Fryderyku tutaj, najciekawsze ujęcia zamku tam zamieszczone to dawne zdjęcia przed postawieniem pomnika i po, ciekawy jest wątek fotograficzny odcięcia głowy --> TUTAJ. A ja tym razem zamieszczam podobne ujęcia Fryderyka, jednakże drobna zmiana w widoku zamku. I może brzmi to banalnie, ale dzięki temu pomnikowi możemy obserwować przebudowę części północnej zamku w ogólnie dostępnych pocztówkach, a nie tylko dokumentacji zamkowej.


źródło: zbiory prywatne

10 komentarzy:

 1. Czy to taki sam pomnik jak ten? http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/85/Neutrebbin_Friedrich_II.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. Miał trochę polskiej krwi ale dla Polski dobry nie był.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a z jakiego powodu miałby być? Polacy sami dla siebie często nie potrafią być dobrzy...

   Usuń
  2. No wiesz co... o każdym narodzie można to powiedzieć. Poczytaj sobie w Wikipedii o nim "z polskiej perspektywy", chodzi o politykę Prus wobec Rzeczypospolitej, która była bardzo szkodliwa.

   Usuń
  3. zamiast Wikipedii wolę np. "Partyzanta moralności" Niny Kracherowej, Tobie również gorąco polecam!
   wydaje mi się, że nie rozumiesz jednej, podstawowej rzeczy - Fryderyk był królem Prus, nie Rzeczypospolitej, dlaczego więc miałby się nią przejmować?
   wykorzystał natomiast w perfekcyjny sposób wszystkie jej wady i słabości (które i dzisiaj doskonale widzimy, patrząc na naszych polityków!) w celu umocnienia własnego państwa.
   powinniśmy skończyć z naszym mesjanizmem i martyrologią, i raczej zacząć się od takich ludzi uczyć...
   ale to tylko moje zdanie oczywiście ;)

   Usuń
 3. "Obadam" tą pozycję. Z punktu widzenia Prus to oczywiscie się zgadzam, chociaż nie każde państwo musi być agresorem. Napewno można się od takich ludzi uczyć. Niemniej jednak nie dziwię się, że go zwalono i przetopiono w Polsce po wojnie skoro taki był jego stosunek do tego kraju. W tym co mówiłem nie ma żadnej martyrologii, nie wiem jak na to wpadłes ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miałem na myśli ogólne zamiłowanie Polaków do martyrologii (to świętowanie kolejnych rocznic, kolejnych przegranych powstań itd.), a nie konkretnie Twoją wypowiedź.
   ja tam jestem przeciwnikiem niszczenia pomników - usunąć owszem, ale jest tyle muzeów przecież, gdzie mogłyby stać te wszystkie Fryderyki, Bismarcki, Hitlery, Leniny czy Staliny! ostatecznie, to przecież pamiątki historyczne...

   Usuń
  2. No tak, w sumie ładny był pomnik, pomijając osobę, to on tam pasował. Generalnie Malbork był ładny przed wojną. Co do zbytniej martyrologii to się zgadzam, chociaż trzeba pamiętać swoja historię. Martyrologia mogła być bardziej skutkiem niż przyczyną takiego obrotu spraw. Naród żydowski też ma w swojej kulturze dużo martyrologii.

   Usuń
 4. Dlaczego Fryderyk miał lubić Polaków? Przecież to dla niego był wrogi naród

  OdpowiedzUsuń