21 listopada 2014

Kawiarenka Historyczna Clio - Tajemnice Reduty Ordona

Kawiarenka Historyczna Clio - Tajemnice Reduty Ordona

Miłośnicy historii z Elbląga i okolic po raz kolejny będą mieli okazję posłuchania ciekawego gościa. Tym razem w Kawiarence Historycznej „Clio”, pojawi się we wtorek (25.11) o godz. 17.30 dr Wojciech Janusz Borkowski, który będzie mówił o wynikach badań archeologicznych w obiekcie znanym dotychczas głównie z literatury, czyli w Reducie Ordona.

Wojciech Janusz Borkowski to badacz, specjalizujący się w archeologii Polski, a szczególnie w neolicie oraz górnictwie krzemienia. Od 1997 r. jest wicedyrektorem Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Jest także wiceprezesem Stowarzyszenia Muzealników Polskich, członkiem Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał”, autorem kilkudziesięciu prac naukowych. Współautorem programów telewizyjnych „Robinsonowie” i „Łowcy ognia” w TVP 1. Na spotkaniu w Kawiarence Historycznej „Clio” opowie o wynikach kierowanych przez siebie badań archeologicznych na warszawskiej Ochocie. W trakcie wykopalisk prowadzonych tam przez pracowników Państwowego Muzeum Archeologicznego z pomocą członków Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl” potwierdzono lokalizację legendarnej Reduty Ordona z czasów Powstania Listopadowego. Była ona właśnie na warszawskiej Ochocie, a nie jak wcześniej sądzono, na Woli. Obronę tej fortyfikacji przed wojskami carskimi we wrześniu 1831 r. rozsławił poemat Adama Mickiewicza.


Archeolodzy w trakcie badań natrafili na pozostałości fosy otaczającej wały reduty, odkryto też umieszczony przed fosą pas wilczych dołów, które po walce stały się grobami żołnierzy. Znaleziono w nich szczątki blisko 130 polskich i rosyjskich żołnierzy. Po przeprowadzonych badaniach antropologicznych szczątki miały zostać pochowane we wspólnej mogile na warszawskich wojskowych Powązkach, a w miejscu wykopalisk stanie pomnik. Na terenie reduty archeologowie wydobyli też ponad 2600 zabytkowych przedmiotów. Były wśród nich: szable, bagnet, metalowe elementy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia, monety i kule artyleryjskie. Wykopaliska prowadzone na warszawskiej Ochocie znalazły się w finale plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2013, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Wybrano je spośród ponad 70 zgłoszeń, dotyczących m.in. akcji edukacyjnych, wystaw czy rekonstrukcji historycznych.

Spotkanie miłośników przeszłości odbędzie we wtorkowe popołudnie, od godz. 17.30, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, mieszczącym się przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11. Organizatorami cyklu spotkań są: elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz muzeum. Wstęp jest wolny.zdjęcie: źródło NAC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz