18 marca 2012

Ślady Komnicka w Malborku

Karl Franz Komnick urodził się blisko Malborka w Tropiszewie w 1857 roku. Był jednym z największych przedsiębiorców w Elblągu i okolicach w pierwszej połowie XX wieku.
Co ciekawe śladów "po Komnicku" w Malborku nie ma wiele, pomimo, że fabryki nie były daleko, zakłady produkowały samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, była odlewnia, produkowano lokomotywy, różnego rodzaju maszyny, pompy itd.

Zdjęcia przedstawiające pojazdy Komnicka w Malborku:
źródło forum.dawnygdansk.plźródło: zbiory prywatne


Dwie znane mi pokrywy studzienek odlane w zakładach Komnicka w Elblągu - Plac Zamenhofa w MalborkuZnacie jeszcze jakieś inne pozostałości Komnicka w Malborku, czy to obecnie czy na zdjęciach?

1 komentarz:

  1. Były jeszcze inne włazy na ul. gen. Maczka, Kraszewskiego, Grunwaldzkiej, Orzeszkowej - ta jest na pewno, Wojska Polskiego a na ul. Konopnickiej i Kościuszki były kratki od systemu burzowego. Piszę "były" gdyż obszedłem Malbork śladem tych rzeczy w roku 2005 jeśli dobrze pamiętam i od tej pory wiele ulic zostało przebudowanych a co za tym idzie wymieniono wszelkie pokrywy kanalizy. Włazów Komnicka znalazłem wówczas 7 szt. a kratek 2 szt.

    OdpowiedzUsuń