6 stycznia 2012

Szkoła Łacińska - prace archeologiczne

Przerwano prace rewitalizacyjne przy Szkole Łacińskiej z powodu odkopania prawdopodobnie średniowiecznych fundamentów. Teren obecnie jest zamknięty i wynajęto ochronę. Miejsce odkrycia zasłonięto namiotem.
To ciekawe odkrycie być może da kilka odpowiedzi na nurtujące historyków i sympatyków tajemnic pytania.
Można szacować, że fundamenty to XIV-XV wiek, ale to oczywiście teraz tylko spekulacje, wielkość namiotu wskazuje na fakt iż powierzchnia poszukiwań może być ok 2-3 razy większa niż powierzchnia samej Szkoły Łacińskiej.

Na chwilę obecną nie wiadomo jak całość odkrycia wpłynie na czas budowy, kształt finalny obiektu oraz ewentualną zmianę kosztów.

źródło: zbiory prywatne
5 komentarzy:

 1. a może się też okazać, że fundamenty są z XIII wieku i wtedy teza J. Albrechta o Zantyrze w Malborku nabierze rumieńców! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe jakie będą rezultaty badań

  OdpowiedzUsuń
 3. Niech ryją ile wlezie. Malbork ma tak lichy< a praktycznie jego brak(!!!!)> dorobek archeologiczny, że aż rzyć ściska.. Pracę na zamku czasem są prowadzone, ale gdzie, ja się pytam, jest opracowanie materiałów z nich ?! Ile to już pani D. kopie i nie ma opracowania? Litości.. takie miasto, taka historia, a śmiechu warte co się tu wyrabia. Elblągowi do pięt nie dorastaMy!
  A te wykopaliska- trzymam kciuki! i niech je dobrze zabezpieczą, bo zapewne i ja i Państwo znacie całą garść osób, które tylko czekają aż dziura w ziemi się otworzy. Nawet policjanci z wykrywaczami! oO

  OdpowiedzUsuń
 4. widziałem te odkrycie jak jeszcze nie było namiotu i wygląda to na pozostałości budowli średniowiecznej znacznie większej od Łacińskiej. Może faktycznie to zantyr?

  OdpowiedzUsuń
 5. :) zobaczymy... z drugiej strony rozprucie całej skarpy byłoby pewnie równie ciekawym doświadczeniem, biorąc pod uwagę fakt jak rozkopowywany jest teren przez amatorów wykopków przy odkrywkach

  OdpowiedzUsuń