13 stycznia 2012

21 dywizja piechoty

21 dywizja piechoty zwaną wschodniopruską została sformowana w 1934, na miejsce sztabu wybrano Elbląg. W Malborku stacjonował I i III batalion 45 pułku piechoty. Mieszkańcy Malborka i okolic byli rekrutowani do 21 dywizji i walczyli w jej szeregach na frontach II wojny światowej już od kampanii wrześniowej, gdy rozpoczęli szlak bojowy od walk o Grudziądz. Żołnierze walczyli w kampanii wrześniowej, na froncie zachodnim, a od 1941 do zakończenia wojny na froncie wschodnim. Dywizja została rozbita i zakończyła szlak bojowy pod Pilawą w kwietniu 1945 roku.

21 dywizja piechoty w kampanii wrześniowej:

31.08.1939 w przededniu wybuchu wojny, 45 pułk piechoty stacjonował w Gardei skąd 1 września uderzył bezpośrednio na Grudziądz, forsując rzekę Osę. Miasto zostało zdobyte 4 września. 7 września 21 dywizja piechoty rozpoczęła udział w bitwie na linii Narew-Łomża, gdzie odbyła się słynna w polskiej martyrologii bohaterska obrona Wizny. Żołnierze 21 DP w tym czasie brali udział w walkach na zachód od Wizny w bitwie o Łomżę i Nowogród. Pomiędzy 11 a 18 września, dywizja walczyła jeszcze w rejonie Zambrowa i Białegostoku. 

Na zdjęciu pobór w listopadzie 1938 roku w Malborku. źródło: zbiory prywatne


Jeżeli macie dokładniejsze informacje, więcej, podzielcie się i komentujcie. Zapraszam

1 komentarz:

  1. Na podstawie tej fotografi można okreslić datę przebudowy budynku koszarowego, który znajduje się na drugim planie tego zdjęcia. Niedawno na ebay było bardzo podobne zdjęcie z przysięgi tylko z innego miejsca fotografowania.

    OdpowiedzUsuń