7 września 2010

Zagadka - feldpost Marienburg/Willenberg z 1916 roku

Feldpost, stempel pocztowy Marienburg Westpr. 1, data 18.11.1916 r, stempel formacyjny Ers. Batl. Fussartl. Regt. 17.
W tresci korespondencji jako miejsce nadania Willenberg/Marienburg. Czy to może być obóz na terenach dzisiejszego poligonu?

Czy to droga Malbork-Sztum? Ktoś poznaje, wie...Dodane 10.09.2010 22:25

W związku z faktem iż zdjęcie jest bardzo małe, poniżej problematyczny fragment związany z zarysem "zamku" w tle. Nic więcej z tego zdjęcia nie da się wyciągnąć.
W rogu zdjęcia widok zamku jak wygląda od strony Wielbarku (układ)

19 komentarzy:

 1. Wydaje mi się że tak , to jest pole na którym do dziś po orce znajduje się różne pozostałości po porcelanie , butelkach i innych ciekawostkach z pocz. XX wieku. Jestem prawie pewien , że to jest to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bardziej bym stawiał na drugą strone rzeki.. na zdjęciu jest płaski teren co pasuje bardziej do żuław.. Kościeleczki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przy drodze są słupy i linia napowietrzna (elektryczność?)... (telegraf?)...

  OdpowiedzUsuń
 4. W dalekim tle, pomiędzy drugim i trzecim drzewem, widać zarys budynku przypominającego zamek (?). Gdyby to było "to" to miejsce możnaby chyba przesunąć w okolice obecnej kaplicy Świadków Jehowy a może i jeszcze bliżej miasta bo poligon pierwotnie znajdował się w miejscu, w którym w okresie międzywojennym powstało budownictwo jednorodzinne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Słusznie prawisz anonimowy ;-) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. a może widok na obecne oś. południe? jeżeli uchwyciłby odpowiednią perspektywę, mogło by się zgadzać. Mam na myśli tą drogę którą można dojechać na poligon. aczkolwiek wyklucza to kierunek cieni... damn...

  OdpowiedzUsuń
 7. Też miałem podobną koncepcję, chociaż bardziej myślałem o drodze wychodzącej z Czwartaków, za skrzyżowaniem są tam jeśli dobrze pamiętam bunkry (za moich czasów tonące zresztą w odpadach) więc jakoś pasowałyby do baraków, bo przeciwko koncepcji sztumskiej przemawia droga - nie widać na niej śladu bruku a raczej na pewno była ona wybrukowana w tamtym czasie (choć i droga z Czwartaków jest/była brukowana).

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawi brak lokalizacji tego miejsca na ówczesnych mapach, co prawda zabudowa tymczasowa ale zapewne do 1939 miała szansę istnieć (?)
  Co do samego zdjęcia warto pamiętać, sposób obróbki, ktoś kto miejsca tego nigdy nie widział mógł zrobić lustrzane odbicie...
  Wydaje się, że to może być okolica św Jehowy... a Kościeleczki? Hmmm...

  OdpowiedzUsuń
 9. Wielbark też był moim pierwszym strzałem ale sam nabieram coraz więcej wątpliwości - nie wiem czy w ogóle taki widok zamku jest stamtąd możliwy (zamek leży w dole w odniesieniu do okolic kaplicy ŚJ więc byłoby widac co najwyżej czubek wieży), chyba że z jakiegoś punktu z "początku" Wielbarka, no i cały czas ta droga ...

  OdpowiedzUsuń
 10. Dodałem powiększenie fragmentu z "zamkiem"

  OdpowiedzUsuń
 11. Wygląda jednak na drogę z Czwartaków w kierunku linii kolejowej na Sztum, może okolice skrzyżowania z drogą Wielbark-Os. Południe, jeśli dobrze pamiętam da się stamtąd zobaczyc zamek

  OdpowiedzUsuń
 12. Sylweta zamku nie zgadza się - inna była wieża. Ale może to zniekształcenie, perspektywa, odległość. Już kiedyś zastanawiałem się nad tym zdjęciem ... a może to jest ulica Wejhera ...? wszak obóz ćwiczebny w okresie około 1910 - 1920 istniał na terenie dzisiejszego cmentarza (a późniejszego obozy Stalag XX B)

  OdpowiedzUsuń
 13. cień drzew wzskazuje raczej że to południowa część malborka. Morze ulica rolnicza ta stara.

  OdpowiedzUsuń
 14. A nie jest to droga na Eisenach i dalej do Gronajna.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy pomysł z drogą do Gronajn...

  OdpowiedzUsuń
 16. może pokombinować coś z obliczeniem odległości na podstawie wysokości wieży na zdjęciu? zarysowałby się chociaż promień poszukiwań, nanieść na mapę i może przyjdzie rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 17. zapomniałam dopisać. pytanie tylko, jaka jest wysokość wieży od dachu wzwyż i jaki jest szczyt wieży.

  OdpowiedzUsuń
 18. Byłem na tej drodze Malbork - Gronajny, układ pasuje, zamek jest widoczny, zdjęcie porównawcze będzie można zrobić jak spadną liście. Pozostaje kwestia dokładnej lokalizacji.
  Samo miejsce jest w miarę pośrodku pasa Festung Marienburg.

  OdpowiedzUsuń
 19. jak dla mnie takie baraki były/są/na terenie obecnej ul.Miedzianej/Nowa Wieś?

  OdpowiedzUsuń