16 września 2010

Hotel Kopernikus

Hotel Kopernikus znajdował się kiedyś nad Młynówką (obecnie ulica Mickiewicza). Ciekawy budynek z ogrodem pomiędzy centrum miasta a dawnym ogrodem strzelców.
W obecnych czasach nie pozostał ślad po budynku, a wykonane zdjęcie tego miejsca w 2009 roku ukazuje mało atrakcyjną zabudowę Malborka.
Budynek prawdopodobnie zniszczony podczas oblężenia miasta w styczniu 1945 roku.

W załączeniu reklamy hotelu: z mapy Pharus, przewodnika po Malborku z roku 1927. Zdjęcie archiwalne z pocztówki oraz współczesna lokalizacja.
2 komentarze:

 1. Swoją drogą obserwując Twe dociekania, zastanawiam się czasem, czy są jakieś dokumenty ,zdjęcia starych poniemieckich przecież budynków z mego sąsiedztwa... Nowowiejskiego,Kraszewskiego...było tam coś ciekawego? Budynek na rogu Nowowiejskiego miał coś wspólnego z pocztą?W latach 50,kiedy wprowadzała się tam moja rodzina ponoć było tam jeszcze sporo zdezelowanej broni...Sam dostałem nieraz po łapach zaglądając do ojca "pamiątek"z dzieciństwa. A wiadomo coś o jakiś magazynach amunicji w miejscu dzisiejszego os.Południe? Kiedyś mawialiśmy,że idzie się na tzw.Prochownie,gdzie istotnie znajdowaliśmy rzeczy,którymi powinni się raczej zajmować saperzy,a nie tacy gówniarze jak my!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy ciekawego? No baaaa :-)))) To napiszemy o tym w kolejnych wpisach :)
  Co do prochowni. Prochownia wbrew obiegowym opiniom znajdowała się w budynku obecnych warsztatów szkolnych (a nie na południu w szczerym polu - obecnie ul.Michałowskiego, staw), była to fabryka amunicji w latach 1916-1919 potem magazyny żywnościowe (wg. Jedlińskiego) lokalizacja dawna: Salzastrasse 75 (de Gaulle'a 75).
  Z logicznego punktu widzenia w polach nie mogła znajdować się fabryka amunicji w której pracowało 950 osób.
  Co do pozostałości amunicji i niewypałów na osiedlu południu, było to miejsce w którym stacjonowały baterie przeciwlotnicze w czasie drugiej wojny św. oraz było to rejon działań operacyjnych i kierunek uderzenia Rosjan w 1945 roku. Duże ilości pozostałości w postaci niewypałów na terenie obecnego sklepu i parkingu Intermarche.
  O prochowni wkrótce :-)

  OdpowiedzUsuń