16 września 2010

Park miejski... czyli północny... czyli w XIX wieku?

Obecnie nazywany Parkiem Północnym, zarośnięty, zapuszczony... po prostu las, w którym nie ma za wiele ciekawego.
Do 1945 roku miejsce rekreacyjne z długimi alejami pośród drzew, spacer kończył się w kawiarni w pobliżu wcześniej pokazywanego denkmala, była kawiarnia, było w pobliżu lotnisko, itd. itp.

W załączeniu ciekawe zdjęcie z końca XIX wieku wykonane z wieży zamkowej. Teren obecnego parku to pola, ale ciekawostką jest pokazanie na zdjęciu pozostałości szańca szwedzkiego (widoczny na załączonej mapie z 1879 r.)
Z ciekawostek:
- płaski dach Karwanu
- jeden most
- pola uprawne w miejscu parku
- Baszta Maślankowa bez zadaszenia
...ciekawostek na tym zdjęcie jest wiele.4 komentarze:

 1. A co miałoby być w parku? ;-) Jest park linowy, boisko (a będzie i drugie), korty, pole kempingowe, ma powstać "park jurajski" więc przy nawet niewielkiej dozie dobrej woli coś tam można znaleźć. Był kiedyś całkiem przyzwoity plac zabaw i ścieżka zdrowia ale mieszkańcy Malborka (przynajmniej niektórzy) uznali, że nie są potrzebne i "zrównali je z ziemią" tak że nie ma dzisiaj po nich śladu. Zawsze oczywiście może być lepiej - wyzbierane śmieci, utwardzone alejki zwłaszcza te po których jeżdżą samochody itp. itd. - ale i tak park jako miejsce rekreacyjne, moim zdaniem, nawet dzisiaj się broni.

  PS.
  lotnisko w parku zostało zlikwidowane jeszcze w okresie międzywojennym, chyba pod koniec lat 20-tych ,jeśli mnie pamięć nie myli, ale głowy nie dam

  OdpowiedzUsuń
 2. I ogródki działkowe! Miejsce rekreacji ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście wpis na blogu nie ma na celu negacji czy wychwalania obecnych zmian lub też trwałego stanu.
  Pokazuje historyczne przemiany miejsca. :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Panie Jacku, skoro tak przekonująco Pan zapewnia :-) to uff, kamień spadł mi z
  serca :-). Pozdrawiam.

  PS.
  zgadza się, mam Pan rację i ogródki działkowe są miejscem rekreacji :-) - pewnie łącznie kilkaset osób ma zajęcie i gdzie spędzać wolny czas

  OdpowiedzUsuń