17 września 2010

Prochownia w Malborku w czasie I wojny światowej


Prochownia wbrew obiegowym opiniom znajdowała się w budynku obecnych warsztatów szkolnych (a nie na południu w szczerym polu - obecnie ul.Michałowskiego, staw, tam było gospodarstwo rolne, jedno z kilku na tych terenach).
"Prochownia" była fabryką amunicji w latach 1916-1919, którą potem zaadaptowano na magazyny żywnościowe (wg. Jedlińskiego) - lokalizacja dawna: Salzastrasse 75 (obecnie de Gaulle'a 75).
Fabryka amunicji umiejscowiona była w niewielkiej odległości od linii kolejowych, a także od linii obronnej tzw."Festung Marienburg" rozbudowanej na początku XX wieku.
Należy pamiętać także przy analizie umiejscowienia fabryki, że wokół Malborka rozciągała się duża liczba umocnień ziemnych, na początku wojny wykonywało je ok 6 tys. cywili, potem jeńcy i specjalne wojska inżynieryjne, a samo miasto miało strategiczne położenie.
Z logicznego punktu widzenia w polach nie mogła znajdować się fabryka amunicji w której pracowało 950 osób, fabryka połączona ziemną drogą z Młynem i mostkiem nad kanałem...

A co do pozostałości amunicji i niewypałów na osiedlu południu, było to miejsce w którym stacjonowały baterie przeciwlotnicze w czasie drugiej wojny św. oraz było to rejon działań operacyjnych i kierunek uderzenia Rosjan w 1945 roku. Duże ilości pozostałości w postaci niewypałów na terenie obecnego sklepu i parkingu Intermarche.