17 września 2010

Prochownia w Malborku w czasie I wojny światowej


Prochownia wbrew obiegowym opiniom znajdowała się w budynku obecnych warsztatów szkolnych (a nie na południu w szczerym polu - obecnie ul.Michałowskiego, staw, tam było gospodarstwo rolne, jedno z kilku na tych terenach).
"Prochownia" była fabryką amunicji w latach 1916-1919, którą potem zaadaptowano na magazyny żywnościowe (wg. Jedlińskiego) - lokalizacja dawna: Salzastrasse 75 (obecnie de Gaulle'a 75).
Fabryka amunicji umiejscowiona była w niewielkiej odległości od linii kolejowych, a także od linii obronnej tzw."Festung Marienburg" rozbudowanej na początku XX wieku.
Należy pamiętać także przy analizie umiejscowienia fabryki, że wokół Malborka rozciągała się duża liczba umocnień ziemnych, na początku wojny wykonywało je ok 6 tys. cywili, potem jeńcy i specjalne wojska inżynieryjne, a samo miasto miało strategiczne położenie.
Z logicznego punktu widzenia w polach nie mogła znajdować się fabryka amunicji w której pracowało 950 osób, fabryka połączona ziemną drogą z Młynem i mostkiem nad kanałem...

A co do pozostałości amunicji i niewypałów na osiedlu południu, było to miejsce w którym stacjonowały baterie przeciwlotnicze w czasie drugiej wojny św. oraz było to rejon działań operacyjnych i kierunek uderzenia Rosjan w 1945 roku. Duże ilości pozostałości w postaci niewypałów na terenie obecnego sklepu i parkingu Intermarche.

6 komentarzy:

 1. Trochę z lenistwa kopiuję swój wpis z facebooka i polecam lekturę na forum marienburg.pl... : http://marienburg.pl/viewtopic.php?t=1717&highlight=w2arsztaty+szkolne&sid=b661a5d7ba17dde25fedb436abcb24c5 Warsztaty szkolne pełniły kiedyś podobną rolę tyle,że dla pojazdów j...ed.atylerii z Nowowiejskiego (teren niedawnej Spółdz.Inwalidów). Natomiast"prochownia" umiejscowiona byla w głębi dzisiejszego oś.Południe: http://marienburg.pl/viewtopic.php?t=1209&highlight=prochownia&sid=df0532164036a04bf72358ce99c0fcbd W/w materiały potwierdzają moje wspomnienia z dzieciństwa(trzydzieści parę lat temu),gdy ciekawość pchała nas do nie zawsze racjonalnych(czyt.bezpiecznych )zachowań! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Sorry,za błędy wynikłe z pośpiechu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Być może nie trzeba łączyć tych dwóch lokalizacji. Mógł być skład amunicji "prochownia" i fabryka "warsztaty". Mogły funkcjonować jednocześnie lub w innym czasookresie. Czasami wiemy zbyt mało aby wyciągać kategoryczne wnioski ale może jeśli będziemy szukać kiedyś znajdziemy odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może warto zwrócić uwagę na daty przy analizie miejsca na południu, miejsca warsztatów.
  Co do lokalizacji prochowni przy stawku, na forum brak jakiejkolwiek merytorycznej analizy tego faktu ;-) Co do niektórych postów, powołujesz się na moje wpisy ;-))))
  Warto pamiętać, że co innego 1918 co innego np 1933 a co innego 1947.
  Trochę dziwne by zakład amunicji zamknięty w 1919 roku miał pozostałości amunicji po II wojnie światowej...

  OdpowiedzUsuń
 5. co do tej artylerii plot. to sie nie zgodze z toba jacek poniewaz byla ona gdzie indziej rozlokowana a wlasnie w okolicy tego sklepu byly magazyny amunicji pozostawione przez niemcow w 1945 zginal tam brat mojego dziadka gdy poszedl z kolegami tam sie POBAWIC .jezeli chcesz troche info o okolicy po wyzwoleniu to moge troche pomoc no i moj dziadek jeszcze rowniez a tak poza tym to pozdrawiam kolege z szkoly podst. w nowej wsi

  OdpowiedzUsuń
 6. A może wiadomo co to za fabryka amunicji była? Amunicja strzelecka czy też większego kalibru? Jak dotąd nie spotkałem jeszcze żadnych oznaczeń identyfikujących lokalnych producentów czy też filie większych zakładów a okres działalności trzech lat powinien zostawić trwałe ślady (choćby w postaci łusek z oznaczeniami lokalnymi na placu ćwiczeń).

  OdpowiedzUsuń