6 stycznia 2013

Wiatrak malborski

    O malborskim wiatraku już było ale dzięki uprzejmości Pana Marka Dziedzica otrzymaliśmy pełne tłumaczenie artykułu z czasopisma "Gartenlaube" nr 2 z 1903 roku.
W dziale "Obrazy z teraźniejszości" możemy przeczytać: 

     Wiatrak w Malborku uszkodzony przez burzę. Gwałtowne burze, które przeszły nad północnymi Niemcami w nocy z I na II dzień Świąt Bożego Narodzenia ubiegłego roku dokonały wszędzie znacznych szkód. Ale szczególnie straszne zniszczenia były spowodowane przez huragan (szalejący) na wschodzie Rzeszy. I tak w grudziądzkim parku miejskim nie tylko połamał drzewa a nawet niektóre pnie o średnicy 0,5 m powyrywał z korzeniami i powywracał. W miejscowości Cielęta pow. Brodnica podniósł ogromny dach budynku mieszkalno-gospodarczego do góry i przeniósł 100 m dalej na pole. Podobne szkody odnotowano w miejscowości Biały Bór koło Grudziądza, dalej w Kwidzynie i Chojnicach oraz w wielu innych miejscowościach. W Skarszewach kilka budynków gospodarczych i domów zostało przewrócone, a w Szymankowie huragan porwał wagon osobowy i pchnął go po szynach z powrotem do Malborka. Choć wagon zderzył się z lokomotywą nadjeżdżającego z przeciwka porannego pociągu z Malborka i został zrzucony z nasypu, to na szczęście nikt przy tym nie zginął. Także wiatrak, z naszego zdjęcia, stojący koło starego krzyżackiego miasta Malbork miał teraz ucierpieć mniej od szalejącej burzy niż kilka tygodni temu przez żarłoczną chciwość szalejących płomieni. Wiele nowo wybudowanych spichrzów nad Nogatem została całkowicie zniszczona przez huragan a dużo szczątków kominów i belkowań wszystkich rodzajów przykryły rano 26 grudnia wiele ulic i placów miasta. Jak widać na przedstawionym przez nas zdjęciu, huragan oderwał cały dach młyna od podstawy i przesunął na bok. Można sobie wyobrazić jak niezwykła siła musiała być użyta do dokonania takiego zniszczenia, żeby zorientować się z jak niesłychaną siłą tamtej nocy burze przetoczyły się nad ziemią. Wiatrak na mapie z 1905 roku. Znajdował się przy ówczesnej ulicy - Feldweg w pobliżu cmentarza położonego za budynkiem Szpitala Jerozolimskiego..


Po zdemontowaniu drewnianej nadbudowy pozostałości po wiatraku przetrwały do dziś i pełnią funkcję mieszkalną. Budynek znajduje się przy obecnej ulicy Gen. J. Hallera.