2 października 2012

Nordischer Hof - Hotel Zbyszko

Do 1945 roku Nordischer Hof, a wcześniej prawdopodobnie w latach 1905-24 Hotel Stadt Elbing - co ciekawe budynek hotelu podlegał nieustannym zmianom co widać na poniższych zdjęciach.
Po wojnie przemianowany na Hotel Zbyszko. Budynek nie uległ zniszczeniu w czasie działań wojennych i w praktycznie zmienionej formie stał przy ulicy Kościuszki 43 do lat 80tych, potem został przebudowany/modernizowany i istnieje do dziś.Od 2008 roku hotel był na sprzedaż w cenie oscylującej wokół 5 mln złotych, obecnie znajduje się tam siedziba Biuro dyrekcji kontraktu LCS Malbork.

Zdjęcia: Marienburger Zeitung, Marienburg Archiv, 

4 komentarze:

 1. a myślałam, że ten obecnego kształtu kloca hotel, to sprawka powojenna w stylu "late Gierek"

  OdpowiedzUsuń
 2. Patrzę na dwa pierwsze zdjęcia i jakoś nie pasują mi do pozostałych. Nie bardzo potrafię dopasować ilość otworów okiennych w obu budynkach. Prosiłbym o jakąś małą podpowiedź jak został przebudowany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Budynek prawdopodobnie nie powstał poprzez klonowanie i zrobienie dwóch identycznych części (na początku 7 okien w pionie) dobudowano do symetrii po 6 okien na stronę, zapewne dlatego, że centralnym elementem budynku w symetrii jest klatka schodowa, która wcześniej była usytuowana skrajnie. Czyli, poszerzono budynek poprzez dobudowanie jednej strony i wyeksponowano front budynku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięć milionów, ładna sumka. Ale za to jaki potężny budynek. Ktoś się musiał nim zaopiekować. Przechodzenie z rąk do rąk raczej nie jest dobre, byle tylko właściciele dbali o takiego rodzynka w mieście :)

  OdpowiedzUsuń