21 maja 2011

Nagrobek Wilhelma i Alberta Rahna oraz Therese Rahn

Autor:(d.w.) Źródło: Gazeta Malborska
źródło: http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/14/15582 - materiał opublikowany 27 kwietnia 2011 roku.

Zagadka dla pasjonatów historii

MALBORK. Nagrobek Wilhelma i Alberta Rahna oraz Therese Rahn zwraca uwagę przez swoją nietypową formę. Oprócz wielkiego kamienia, uwagę przykuwa data urodzin i śmierci osób tam pochowanych. Im bardziej szukaliśmy, tym pojawiało się więcej znaków zapytania.
Na cmentarzu Komunalnym w Malborku jest pomnik, który wyróżnia się na tle innych. Nie tylko kształt nagrobka jest interesujący, ale i daty na nim wyryte. Napis na samej górze płyty ciężko już odczytać. Jako pierwszy widnieje Wilhelm Rahn. Natomiast niżej znajduje się Albert Rahn i Therese Rahn. Okazało się, że miejsce zostało sprzedane nowemu właścicielowi, ale pomnik ma na tym nie ucierpieć.
- Osoba, która nabyła miejsce, może obok postawić ten kamień, ale na pewno nie będzie on zniszczony. To jest historyczny pomnik – mówi Mirosław Żołądecki, administrator nekropolii.
Być może najstarsze pomniki, które mają wartość historyczną, znajdą swoje nowe miejsce. Administrator myśli o wyznaczeniu przestrzeni dla historycznych nagrobków.
Ponieważ daty śmierci wyryte na kamieniu wskazują, że jego pochodzenie to początek XX wieku, próbowaliśmy odszukać informacji o tych osobach. Na ślad natrafiliśmy w publikacji Wiesława Jedlińskiego, który pisze, że w 1877 r. powstały warsztaty maszynowe Alberta Rahna, przekształcone później w fabrykę maszyn i odlewów. Światełkiem w tunelu są wpisy miłośników historii naszej małej ojczyzny, którzy dzielą się swoją wiedzą i spostrzeżeniami w Internecie. Według niektórych osób, willa Rahna to obecnie budynek przy ul. Kościuszki, w którym jest apteka św. Jana. Natomiast za nią miała znajdować się fabryka, gdzie teraz jest Pemal.
Być może nasi Czytelnicy pomogą nam w rozwikłaniu zagadki, kim był Albert Rahn. Na informacje czekamy pod nr tel. 55 277 24 26, 500 157 112. Można do nas wysłać list i stare fotografie pocztą tradycyjną pod adres: ul. Sikorskiego 13, 82- 200 Malbork lub elektroniczną: gazeta.malborska@wpomorskie.pl.Fot. Dorota Wiśniewska/portalpomorza.pl