23 września 2016

Kościół w Gnojewie - walka o życie cd.

Kościół w Gnojewie doczekał się w zeszłym roku remontu dachu wieży. W tym roku nie doczekał się nawet kosy... Ciągle czeka na ratunek.

 
Gotycki kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Gnojewie postawiony na podmurówce z głazów narzutowych powstał przed rokiem 1323. W drugiej połowie XIV wieku  kościół obmurowano murem ceglanym o grubości ok. 60 cm. Pozostawiona w środku konstrukcja szkieletowa wraz z zachowaną więźbą dachową jest wyjątkowa na skalę europejską. W późniejszym okresie kościół był kilkakrotnie przebudowywany a obecną formą uzyskał po roku 1819 kiedy to po wielkiej wichurze na Żuławach zawaliły się wieże w kilku kościołach w tym m.in. w Gnojewie. Dobudowano wtedy zakrystię i przebudowano wnętrze nadając mu formę dwunawową. Wieża pochodzi z lat 1853-1854. Kościół obecnie w złym stanie oczekuje na prace ratunkowe.

1 komentarz:

  1. Dach jest wbrew pozorom równie ważny, co fundamenty. Jeśli budynek straci dach - popada w ruinę w ciągu kilku lat. Łatwiej też wtedy moczą się fundamenty i do widzenia. O zabytki trzeba dbać na bieżąco, inaczej... ech.

    OdpowiedzUsuń