22 maja 2013

Zbroja współczesna - wystawa pokonkursowa

źródło informacji - LINK
katalog wystawy - LINK (PDF)


Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Związek Polskich Artystów Plastyków serdecznie zapraszają: 31 maja 2013 roku o godz. 17:00 do Ośrodka Konferencyjnego KARWAN na otwarcie wystawy pokonkursowej "ZBROJA WSPÓŁCZESNA". Wstęp na wernisaż oraz wystawę jest wolny!

Zbroja współczesnaWystawa jest prezentacją prac wyłonionych w ogólnopolskim konkursie dla studentów wyższych szkół artystycznych na realizację obiektu rzeźbiarskiego pod hasłem: „ZBROJA WSPÓŁCZESNA”, realizowanego wspólnie przez Związek Polskich Artystów Plastyków i Muzeum Zamkowe w Malborku.

Temat konkursu miał za zadanie zainspirować do połączenia dawnych form ze współczesnymi odniesieniami, których efekty miałyby szanse atrakcyjnie zaistnieć w surowej i tajemniczej przestrzeni malborskiego zamku. Inspirację stanowić miały tu nie tyle średniowieczne formy pancerzy, co sama refleksja nad funkcjonowaniem współczesnych odpowiedników zbroi w kulturze współczesnej, jej odmiennych celów i wyzwań. Laureaci, których prace prezentowane są na wystawie podjęli temat w taki sposób, by korespondował on ze zjawiskami społecznymi kształtującymi nasz globalny świat. To realizacje nie tylko ciekawe pod względem formalnym, ale i nasycone refleksją o podłożu socjologicznym, psychologicznym i filozoficznym, będące wyrazem komentarza na temat rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

Zbroja współczesna
Zbroja - symbol siły, oznaka władzy i niedostępności.
Co skrywa?
Przed czym współcześnie ma chronić?
Jest narzędziem walki i wpływu a może rodzajem maski?


Powstałe obiekty pokazują, że osłona tylko ciała jest ochroną chwilową i współcześnie coraz mniej potrzebną. To umysł i  wnętrze należy chronić. Nasza współczesna zbroja staje się coraz częściej czymś niematerialnym, ale może być też niczym współczesny garnitur szyty na miarę, zwiększający możliwości i służący do anonimowego wtopienia się w tłum czy odgrywania społecznych ról. Tropy, którymi poszli wyłonieni w konkursie młodzi twórcy zainspirują do refleksji także odbiorców.

Oto laureaci konkursu "Zbroja współczesna" -  autorzy prac:
Arkadiusz Szostak
Beata Poździk
Jacek Dudek
Jakub Niewdana
Jakub Tomczak
James Sierżęga
Krzesimir Wiater
Maciej Mędrala
Maciej Musiał
Magdalena Cisło
Marcin Smosna
Marek Adamecki
Marianna Lisiecka
Mateusz Kukla
Monika Styrczula
Patrycja Tryjefaczka
Radosława Daleki
Szymon Stala

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza