25 maja 2013

Kamienica przy Ratuszu Staromiejskim

Wielu was zapewne dziwi archaiczny i do niczego nie pasujący kształt przybudówki XIV wiecznego Ratusza Staromiejskiego w Malborku. To architektoniczne cacko zapewne wyróżnia nas w Europie, a wygląda tak:


Skąd taki pomysł? Dlaczego taki budynek jak na zdjęciu poniżej, dorobił się takiego "ustrojstwa"?


Otóż, co ciekawe wina nie do końca leży po stronie polskich powojennych architektów, chociaż ja osobiście dałbym im 90% zasług w tej materii. Otóż prekursorem obecnej przybudówki była przedwojenna kamienica, która bezpośrednio była połączona z budynkiem Ratusza. Stare Miasto w Malborku zostało w dużym stopniu zniszczone w czasie oblężenia w 1945 roku i po wojnie ruiny zostały rozebrane. A wyglądało to mniej więcej tak:

 Zdjęcie przedwojenneRatusz z pozostałością starej kamienicy, (dolna fotografia datowana na 1953 rok)Starą kamienicę rozebrano i pojawiła się szansa na zamknięcie bryły Ratusza, w sposób taki, by budynek uzyskał swoją formę:


...ale, pewnie pod koniec lat 50'tych, nieznany mi architekt i równie nieznany mi konserwator zabytków, a może i ludzie z partii zatwierdzili odbudowę kamienicy w obecnie znanej nam formie. Można by było domniemywać, że przybudówka jest zbliżona formą do bloków na Starym Mieście, ale okazuje się, że przybudówka powstała przed blokami, oto etapy odbudowy.Więc jak widać, Ratusz odbudowano na Starym Mieście jako pierwszy i do dziś "cieszy nasze oczy" swoją radosną "pseudosocrealistyczną" formą, ale pamiętajmy, że w 1945 roku wyglądał tak:


źródło zdjęć archiwalnych: Marienburg Archiv, zbiory prywatne
zdjęcia współczesne: Andrzej Gilewski, Jacek Kmieć