28 listopada 2010

Sprawy bieżące - Malborkowo

Jako, że mało się zbiorczo pisuje o tym co się dzieje w sprawach mniej widowiskowych w Malborku, oto garść niusów dla was drodzy czytelnicy bloga. W końcu nie samą historią żyje człowiek.

No to lecimy :)
Jak większość z was wie, odbyła się ostatnio na zamczysku konferencja podsumowująca prace konserwatorskie na zamku średnim (Norway Grants) o samej konferencji nie będę się rozpisywał, kto był ten wie, kto nie był może poczytać w materiałach Jacka i Iwony w lokalnej prasie i stronach netowych. Co fajnego z tego tytułu dla ludzi nie interesujących się cegłami (Kasieńko!) i renowacją, to zapewne nowa trasa do zwiedzania, nowa wystawa (detal), nowe umiejscowienie sklepu zamkowego (wreszcie! koniec z upraszaniem strażników zamczyska ;-) )
Kończąc wątek - świetna wycieczka z Benem oraz świetny wykład Janusza Trupindy. Brawo!

W związku z zakończeniem w/wym. prac remontowych - nowa książka:
Wielki Refektarz na Zamku Średnim w Malborku. Dzieje wystrój konserwacja.
Polecam, cena 60 zł, pozycja już dostępna - WARTO.

Ze spraw mniej ciekawych, jak kogoś zachwyciła "Wystawa fundacyjna" i chciałby nabyć książkę, to niestety, książka wydana w ramach projektu, podobna cudowna, nie będzie dostępna w sprzedaży. Trudno i szkoda wielka dla nas :)
Gdzieś tam błąka się książka (w planach) o pocztówkach ze zbiorów zamkowych, ma się ukazać lub też nie. Sprawa w toku.
To tyle o zamku (w załączeniu zdjęcie z nowej wystawy).

Co na mieście słychać :-)
Nie wiadomo co się dzieje z haubicą znalezioną niedawno podczas budowy SP nr 3, podobno wywieziona gdzieś leży, znajomy kopacz nie wie jednak gdzie :-)

Planowane są dwa kalendarze na nowy rok, z MWC oraz prywatnie Kamy Trojak, oba powinny być całkiem fajne, na pewno zawierają coś nowego ;-) Zobaczycie. Polecam.
Być może, a może i na pewno Zamczysko wyda swój kalendarz. Może ukażą się i firmowe, ale o tym nie wiem.

Odbyła się uroczysta Gala z okazji wręczania Nagród Baszty Maślankowej - nagrodzono lokalne NGO. Brawo! Więcej oczywiście na stronach mc2 i w mediach.

I na koniec:
Inauguracja Centrum Animacji Kulturalnej "Na Piaskach" - polecam, min do obejrzenia wystawę fotograficzną "Malbork wczoraj i dziś", zorganizowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Malborka "FORUM", a wcześniej dostępną w MDK.

Z pozdrowieniami i na tyle to by było z okazji pierwszego dnia padającego śniegu
Jacek Kmieć

8 komentarzy:

 1. Trasa świetna, faktycznie. Dla każdego coś ciekawego - można by tak skomentować uaktualnione trasy zamkowe:) Czyli - wreszcie warianty! To, o czym marzyłam od początku mojego związku z Zamkiem (Wiadomym).
  O detalu nie wspomnę, bo... ach...:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Wariantowanie tras pozostawiam przewodnikom i osobom związanym z Wiadomym Zamkiem ;-) z braku mojej wiedzy w tym temacie. :-D

  OdpowiedzUsuń
 3. Katalog z wystawy niedostępny w sprzedaży?! To jakiś nowy malborski wynalazek! Widać, że ktoś się tam miota "od płota do płota" - albo drukowana jest makulatura latami zbierająca kurz na półkach albo ktoś nie był w stanie przewidzieć, że może być popyt na katalog z najbardziej chyba w historii MZM reklamowanej wystawy, a teraz to ... . Uff miłośnicy zamku to dopiero mają ciężkie życie!

  OdpowiedzUsuń
 4. A mnie najbardziej cieszy, że na Zamku można coraz więcej oglądać, i coraz więcej miejsc jest dostępnych. :) Warianty tras, to bardzo dobra innowacja!

  OdpowiedzUsuń
 5. A co nowego można obejrzeć? Na stronie MZM nic nowego nie zauważyłem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do katalogu.... cóż :-))) Co do tras... no niech się pochwalą :-))))

  OdpowiedzUsuń
 7. Żeby oddac sprawiedliwośc :-) - dowiedziałem się, że MZM nie może sprzedawac katalogu ze względu na warunki "projektu norweskiego" w ramach którego został wydany ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie by mógł byc dystrybuowany na zasadzie "co łaska", zwłaszcza że nikt nie oczekiwał, że będzie to niewiadomo jaki nakład nie mówiąc już o tym, że MZM samo mogło spróbowac się "szarpnąc" na ten wydatek. "Dla chcącego nic trudnego"!

  OdpowiedzUsuń
 8. Oczywiście, projekt norweski... ale szkoda, że nie robią w MZM dodruków.

  Będzie dobrze ;-)

  OdpowiedzUsuń