15 lipca 2014

Zagadki roku 1945

Uff, można by pewnie dyskutować o roku 1945 w Malborku bez końca... ale... warto zadać sobie kilka pytań i niestety nie znaleźć odpowiedzi:

1. Jeżeli plan obrony Malborka w 1945 roku wyglądał wg Figuth'a tak:


...a należy uznać go za prawdziwy bo np. do dnia dzisiejszego zachował się układ okopów, np w
Nowej Wsi:

To co się stało z żołnierzami, którzy tam byli? O ile byli, a może uciekli do Malborka? Nikt nie wspomina o tych obrońcach, ostatnio udało się przy budowie SP3 znaleźć fragmenty armaty, musiało być ich więcej, w literaturze pojawiają się informacje o baterii armatach włoskich, o działach przeciwlotniczych 88mm w obronie zamku.

Pójdźmy dalej, Malbork de facto został zajęty jako miasto pod koniec stycznia 1945 i Rosjanie ogłosili to triumfalnie w Moskwie, dlaczego więc Rosjanie nie podjęli działań, które miały na celu zdobycie zamku, a przecież wiemy, że Rosjanie ściągnęli dwie baterię dział 203 mm,  takich jak to:

 
...które w ilości 8 sztuk zaczęły ostrzeliwać zamek, skoro zamek wyglądał po kilku dniach tak:


To dlaczego nie zdobyto go w lutym 1945? Nie ma tu nic wielkiego i bohaterstwa żołnierzy broniących zamku, bo oni nie mieli szans, pozwolono im się wycofać, a sami Rosjanie ominęli Malbork i zajęli go w marcu, nie bronionego.

Pamiętacie historię grobu masowego w Malborku? Ponad 2 tysiące ciał pochowanych w pobliżu zamku i dawnej ulicy Solnej, ale jak to możliwe, skoro w czerwcu 1945 roku było w powiecie malborskim jeszcze ponad 2000 Niemców, a w samym mieście 550 osób (publikacja - Ryszard Ślązak, Powiat Malborski i jego mieszkańcy w latach 1945-50). Dlaczego nikt do dziś nie wie, skąd się wzięło tylu pochowanych zmarłych w jednym miejscu, w centrum miasta.

Pytań jest wiele, odpowiedzi mało, wiemy dziś, że Rosjanie zajęli lotnisko w Królewie w styczniu 1945 i przejęli montownie Fw-190, a samo lotnisko wykorzystali do bombardowań np Gdańska w marcu 1945. Samoloty zbudowane w montowni (Fw-190 D9), a nie wysłane na front zostały w późniejszym okresie przejęte i użyte przez Rosjan. Co się później z nimi stało?

Co się stało z transportem paliwa, który utknął w styczniu 1945 roku na stacji w Malborku, doszło do zdarzenia pociągów w styczniu? Przede wszystkim co się stało z malborskim mieniem wywiezionym przez Rosjan na wschód?

Rok 1945 jest wielką zagadką w historii ziemi malborskiej, pełnej niejasności i trudności w interpretacji.