22 sierpnia 2012

Szkoła na Piaskach

Oczywiście tytuł brzmi kolokwialnie, ale po takim tytule każdy wie o jaki budynek (kompleks budynków) chodzi, oficjalnie to Zespół Szkół nr 2, Aleja Wojska Polskiego 479 w Malborku.

Krótka historia - LINK

Początki istnienia budynku, gdzie obecnie funkcjonuje Gimnazjum nr 2, sięgają roku 1928. Wówczas zostało oddane do użytku lewe (wschodnie) skrzydło, gdzie mieściła się szkoła dla chłopców. Po dziesięciu latach, w skrzydle prawym (zachodnim), powstała szkoła dla dziewcząt. Istniały więc wtedy dwie odrębne szkoły niemieckie zarządzane przez dwóch kierowników, zwanych rektorami.
Od początku września 1939 roku budynki zostały przekazane na potrzeby wojska. W 1944 roku szkoła stała się szpitalem wojskowym, a w sali gimnastycznej urządzono stajnie.
Po zakończeniu działań wojennych budynek szkoły był w opłakanym stanie - zdewastowany i częściowo spalony. Nie było wody, żadnych pomocy dydaktycznych, w oknach nie było szyb. W sali gimnastycznej brakowało podłogi, w całym budynku zdewastowane było centralne ogrzewanie.
4 września 1945 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej w nowej polskiej szkole. Najpotrzebniejszy sprzęt szkolny, pomoce naukowe i opał szkoła zdobyła dzięki ofiarności nauczycieli, rodziców i uczniów. W latach 1973-1976 powstał łącznik, który połączył obydwa budynki. Spełniał on funkcję komunikacyjną umożliwiając nauczycielom i uczniom, bez wychodzenia na zewnątrz, przejście z jednego skrzydła do drugiego. Początkowo był też wykorzystywany jako aula i sala gimnastyczna.
W 1999 roku oba skrzydła zostały rozdzielone drzwiami na łączniku. Od tego czasu działały tutaj ponownie dwie odrębne szkoły. Prawe skrzydło zajmowała nadal Szkoła Podstawowa nr 2, a w lewym skrzydle powstało Gimnazjum nr 2
zdjęcia: Andrzej Gilewski

1 komentarz:

  1. To tylko historia budynków ale sama szkoła jest sporo starsza i pierwotnie mieściła się w budynku przychodni znajdującym się po drugiej stronie ulicy.

    OdpowiedzUsuń