31 sierpnia 2012

Dworzec PKP w Malborku. Nagroda w konkursie Modernizacja Roku!

źródło

Remont dworca kolejowego trwał blisko dwa lata i zakończył się pod koniec 2011 roku. W zeszłą środę projekt został nagrodzony w XVI edycji konkursu "Modernizacja Roku"

Malbork ma dziś piękny dworzec. Obiekt pochodzący z XIX wieku po 21 miesiącach kompleksowego remontu odzyskał dawny blask. Gdy w grudniu ubiegłego roku nastąpiło oficjalnie otwarcie gmachu, nikt nawet nie próbował ukryć zachwytu. Podczas remontu odnowiona została elewacja dworca oraz wnętrza. Zachowane zostały elementy historyczne, np. ślady po kulach z II wojny światowej. Wszystkie detale dopracowano w najdrobniejszych szczegółach: odnowiono stare herby, polichromie, drewniane stropy i kolumny. Zrekonstruowano także dekoracje i złocenia. Renowacji został poddany również budynek toalety publicznej, który jest wpisany do rejestru zabytków.

Dworzec w Malborku łączy w sobie elementy historyczne z nowoczesnymi. Przestrzeń zagospodarowano punktami gastronomicznymi, kasami PR i IC i przestronną poczekalnią. Do tego dochodzi restauracja, hotel, a także kino 3D.

Nic więc dziwnego, że ta spektakularna metamorfoza szanująca zabytkową tkankę doczekała się pochwały. I to nie byle jakiej. Konkurs "Modernizacja Roku" ma na celu wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych ukończonych w danym roku wyróżniających się szczególnymi walorami.  W tym roku łącznie wręczono nagrody i wyróżnienia w 14 kategoriach, w tym: obiekty sportowe i rekreacyjne, obiekty mieszkalne, rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych, obiekty sakralne, obiekty ochrony środowiska, obiekty przemysłowo-inżynieryjne, obiekty edukacyjne. W sumie do nagrody "Modernizacji Roku" za rok 2011 wpłynęło ponad 900 zgłoszeń.PS: Ciekawe skąd Gazeta Wyborcza bierze te informacje o kinie 3D itd ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz