18 stycznia 2010

Hodakowskiego cd.

Krótko po opublikowaniu wiadomości o Hodakowskim, trafiły mi się dwie informacje dotyczące fotografa, oto jedna z emaila od kolegi GK:

Info tak może na 40% (wspomnienia babki). Hodakowski ten zakład miał na Kościuszki przed budową bloku tego z Millenium itd. w parterze. Może tak było może i nie babka ma 85 lat. Otoczenie tak trochę pasuje, budynek po lewej może Warecka 2, po prawej z tyłu któryś z domów na Mazurów, a nad dachem jakby szczyt dachu internatu i topole które gdzieś tam rosły lub rosną nadal. Nie mam do czego odnieść foty, nie mam pojęcia jak ta część ulicy wyglądała po wojnie.
Po rozpoczęciu budowy dostał lokal w podwórzu za kapeluszami na Kościuszki, działał do XXI w. ze zmianą "H" na "Ch", p. Chodakowska robiła zdjęcia Mojego dziecka z chrztu w 1999.


A druga informacja to przypadkowo odnaleziony zapis na marginesie artykułu w najnowszych Zeszytach Zamkowych autorstwa Wiesławy Połom-Jakubowicz:

W. Hodakowski... Zakład fotograficzny mieścił się na zapleczu Kościuszki 58. Nie jest znana dokładna data likwidacji zakładu, a następnie wyburzenia budynku. Wiadomo jednak, że charakterystyczny niewielki budynek istniał jeszcze 10.04.2001. Tego dnia i w tym miejscu wdowa po Hodakowskim przekazała zestaw negatywów dla MZM.

To tak w skrócie, ja nie potrafię sobie skojarzyć tego miejsca i tego budynku, zdjęcie zapewne wykonane po rozebraniu Langasse po zniszczeniach wojennych, być może autorem jest sam Hodakowski, który Malbork fotografował od 1945 roku. Bardzo interesująca zapomniana historia.

A co w najbliższym czasie na Starym Malborku, będzie na pewno Hodakowski, Bułhak, będzie więcej o Stalagu, kolejne zdjęcia, zamieścimy to do piątku.
Powoli Andrzej gromadzi i opracowuje tyle materiału, że może wyjdzie z tego książka, tylko kto nam wyda ;-)

2 komentarze:

  1. Najwięcej wiadomości o Władysławie Hodakowskim może przekazać jego wnuk, który mieszka i pracuje w Warszawie. Słyszałam wiele opowieści o jego dziadku, który uczył go warsztatu fotograficznego i o zakładzie. Widziałam też miejsce w którym stał zakład. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Państwo Hodakowscy mieli troje dzieci.Wiem ,że w Malborku mieszkają dwie córki (jedna z pań przejęła rodzinny interes i prowadziła go aż do zamknięcia)Syn mieszka gdzieś na południu kraju.W Malborku mieszka też wdowa po Władysławie Hodakowskim.Pani Zofia - bardzo miła ,sympatyczna osoba z ogromną wiedzą o Malborku z okresu lat powojennych.

    OdpowiedzUsuń