24 stycznia 2010

Komparacja zdjęć

W zamierzchłym już roku 2009 wykonywaliśmy wystawę z komparacjami fotografii Malborka z lat przedwojennych i ujęć współczesnych. Temat ciekawy i wart kontynuowania dla każdego – są zdjęcia komparacji na stronie Starego Malborka. Jednakże z punktu widzenia fotografa amatora temat dosyć trudny.
Pomijając oczywiste aspekty zmian architektonicznych, nowej zieleni i innych tego typu dziwactw, pojawił się nowy problem bariery technologicznej związany z fotografowaniem.
Wiele z dawnych zdjęć były wykonywane aparatami średnio lub wielkoformatowymi co przy obecnej technologii gdzie dominuje niepełna klatka powoduje duży problem z perspektywą i dystorsją… pozostaje statyw i sklejanie panoram, ułatwienie co najwyżej ratunkowe, a i efekt nie taki jaki by się chciało.
Nie ma jednak rzeczy niemożliwych ;-)
Do tej pory najtrudniejsze zdjęcie z jakim chyba się zmierzył Andrzej to pocztówka Szpitala Diakonisek z widokiem na ulicę Słowackiego z alejkami na terenie szpitala. Zdjęcie umieszczone na pocztówce wygląda na łatwe… ale, no właśnie, elementem kluczowym zdjęcia jest biała ławka ustawiona pod ścianą, w ściśle określonym miejscu. Złapanie lewej strony kadru to przyklejenie się do ściany budynku, jak wtedy dociągnąć prawą stronę?

Oto efekt krótkiego mroźnego pleneru

Za pomoc w wykonaniu fotografii dziękujemy serdecznie Panom: Dariuszowi Kostrzewie oraz Jarosławowi Mytnik.2 komentarze:

  1. Komparytyki to mega super zabawa. Stanąć w miejscu dawnego fotografa! Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fakt, świetna zabawa. Dająca niesamowite wrażenia i odkrycia czasami.
    Niestety, tak jak Jacek napisałeś, sprzętowo w tej chwili jest trudno o dokładne foty porównawcze. No i cyfra to nie to...

    OdpowiedzUsuń