17 stycznia 2010

Władysław Hodakowski

Jeden z fotografów Malborka, znamy jego zdjęcia z pocztówek ukazujących wojenne zniszczenia zamku, zdjęć z wydarzeń w Malborku, co więcej wiemy o Nim? Niewiele, równie mało o Anatolu Romskim czy Henryku Jankowskim, który był min. kierownikiem Ośrodka Fotograficzno-Filmowego w Malborku.
Temat malborskich fotografów z lat powojennych jest zaniedbany, malborski kronikarz Wiesław Jedliński prawie o nich nie wspomina, znajdujemy ich nazwiska tylko przy zdjęciach ich autorstwa. Publikacje zamkowe wspominają o "foto-kronikarzach" sprzed 1945 roku. Temat trudny, archiwa w prywatnych rękach, dużo zdjęć bez praw autorskich i podpisów.
Może kiedyś pokusimy się o publikację w tym temacie. Może po tym jak Andrzej zgłębi temat Stalagu równie zapomniany w Naszym mieście...

Intryguje nas i zastanawia gdzie znajdował się Zakład Fotograficzny Władysława Hodakowskiego ukazany na zdjęciu, a którego fragment pokazywałem wcześniej.
Wiecie? Piszcie.
3 komentarze:

 1. Zakład został wyburzony, mieścił się przy ulicy Kościuszki. Teraz powstaje tam jakieś centrum handlowe, czy coś w tym stylu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Władysław Hodakowski zjawił się w Malborku w styczniu 1946 roku .Pierwszy zakład fotograficzny otworzył na ul. Mickiewicza w starej kamienicy nad rzeczką ,następnie przeniósł się na ulicę Kościuszki(zdjęcie) .Na tym miejscu wybudowano budynek handlowo-mieszkalny (bank,GSM,materiały.i.t.d) Następnie dostał zezwolenie i wybudował parterowy budynek po przeciwnej stronie Kościuszki na przeciwko ulicy Wareckiej w podwórku między budynkiem nr 10 ,a 11 i nadano mu numer 10 A .Wiem ,że po 10 latach budynek rodzinie Hodakowskich odebrano i wciągnięto do zasobów miasta , a oni sami żeby prowadzić działalność musieli płacić miastu za wynajęcie lokalu który przed laty sami za własne pieniądze wybudowali.Ale to już inny temat........

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O lokalizacji parterowego zakładu "na zapleczu" jest wzmianka w Studiach Zamkowych t. 3, przypis 9, str. 114. W
   tym miejscu wdowa po W. Hodakowskim 10.04.2001 przekazała do Muzeum zestaw negatywów, potwierdzeniem jest "Notatka o przekazaniu negatywów". Na pieczątce autorskiej z odwrocia fotografii zamku jest adres zakładu - Kościuszki 58. I to jest bezporny ślad lokalizacji, podany już w innym miejscu dyskusji. Budyneczek z nr 10 A (zielony?) sąsiadował w podwórzu z zakładem modystki (czynnym, nadal jest witryna z kapeluszami przy ul. Kościuszki). Na pokazanej tu fotografii prawdopodobnie jest wspomniany przez Anonimowego (24 marca 2013 03.31) zakład przy ul. Mickiewicza, nad kanałem (nie rzeczką), bo przy Kościuszki nie było takiego otoczenia.

   Usuń