8 lutego 2013

Kawiarenka Historyczna Clio - Elbląg czasów wojny

źródło informacji

Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie Kawiarenki Historycznej Clio, które tym razem odbędzie się w gościnnych progach Klubu Garnizonowego 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ul. Mierosławskiego 5 w najbliższy wtorek, 12 lutego 2013 roku. Początek o godz. 17.30.

Stowarzyszenie Historyczno – Poszukiwawcze  „Denar”, działające przy Klubie Garnizonowym, z okazji kolejnej rocznicy zdobycia Elbląga przygotowało okolicznościową wystawę „Festung Elbing”, na którą składają się przedmioty pozyskane dzięki kolekcjonerskim pasjom członków i sympatyków "Denara". Składa się ona z dwóch części. Pierwsza prezentuje dokumenty i obiekty związane z działaniami wojennymi prowadzonymi podczas zdobywania miasta przez wojska sowieckie na przełomie stycznia i lutego 1945 roku. Druga część, przez pryzmat przedmiotów związanych z codziennym życiem mieszkańców przed dramatycznymi wydarzeniami 1945 roku, z pewnością opowie o zwykłym, „cywilnym” obliczu dawnego Elbląga.

Po prezentacji wystawy, odbędzie się promocja najnowszej książki Tomasza Glinieckiego pt. „Elbląg czasów wojny”, wydanej na dniach staraniem wydawnictwa URAN Marzenny Brackiej-Kondrackiej. Jest to historia ostatnich lat niemieckiego Elbinga, ukazana przez losy jedenastu postaci: żołnierzy niemieckich i sowieckich, których czas wojny powiązał z naszym miastem. T. Gliniecki zastosował w swojej książce technikę historycznego reportażu autorskiego. Na pierwszym planie wybija się ekspozycja danych pozyskanych ze źródeł archiwalnych. Drugi plan tworzy komentarz odautorski oraz częściowa fabularyzacja wątków. Oba plany wzajemnie się przenikają. Teorię obranej techniki łatwo zrozumieć, zwłaszcza jeśli uwzględni się fakt, iż wiele dokumentów dotyczących tej samej postaci czy wydarzeń, przynosi sprzeczne informacje, oficjalną historię tamtego okresu, dokumenty o charakterze propagandowym… Pozostaje jeszcze jeden drobiazg. Trzeba chcieć i potrafić to opisać. Sądzę, że każdemu miłośnikowi historii II wojny światowej, a już szczególnie elblążaninowi, z pozoru surowy tekst T. Glinieckiego sprawi wiele satysfakcji. Autor stroni od wydawania opinii ostatecznych, choć przedstawia własne rekonstrukcje biografii i rozgrywających się dookoła nich wydarzeń, ale ostateczną interpretację jedenastu obrazów pozostawia czytelnikowi. Także z tego powodu „Elbląg czasów wojny” po prostu świetnie się czyta!


Serdecznie zapraszamy na wystawę i spotkanie z autorem. Wstęp wolny. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Historyczno- Poszukiwawcze „Denar”, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę. Wydawca dodatkowo dołącza bonus w postaci kalendarza z widokami starego Elbląga.Świetna inicjatywa! Brawo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz