11 kwietnia 2012

Zagadka placu ćwiczeń na Wielbarku

Na dawnych planach ukazujących Malbork i okolice pojawia się w dzielnicy Wielbark (Willenberg) - plac ćwiczeń (EXERZIERPLATZ). Jak widać na poniższym planie teren placu ćwiczeń rozciągał się po obu stronach przedłużenia obecnej ulicy Wejhera. W czasie wojny częściowo teren wykorzystany pod obóz jeniecki, po wojnie cmentarz. 
Ciekawe kiedy utworzono plac ćwiczeń (czy mniejwięcej w czasie tworzenia Festung Marienburg?) oraz kiedy został zlikwidowany.

2 komentarze:

  1. Plac cwiczen obejmowal prawdopodobnie takze teren bezposrednio za lasem po prawej stronie jadac w strone Sztumu.Swiadczyla by o tym fakcie ogromna ilosc lusek z karabinu Mauser datowana na okres miedzy pierwsza a druga wojna,oraz piekna odznaka obrony pogranicza prus wschodnich ktora znalazlem na tym terenie.
    Pozdrowionka

    OdpowiedzUsuń
  2. Łuski i to w sporej ilości można było znaleźć także, na posesjach położonych przy ulicy Głowackiego, po lewej stronie drogi (jadąc w kierunku Sztumu) na wysokości dawnej kawiarni Avis. Mniej więcej na wysokości granicy cmentarza i lasu jeszcze w latach 70-tych były czytelne okopy, wzmocnione drewnianym szalunkiem, choć nie dam głowy czy pochodziły "z tamtych czasów".

    OdpowiedzUsuń