20 kwietnia 2012

św. Jerzy - parafia ewangelicka

Parafia św. Jerzego (obecnie p.w. MBNP) niegdyś kościół ewangelicki, najważniejsze różnice pomiędzy rokiem 1945, a dziś to oczywiście zmiany w ołtarzu i jego otoczeniu oraz układ ławek, których część była skierowana w stronę ambony.
Kościół niestety ulega ciągłym zmianom, zapewne wg decyzji zarządcy, np przeniesiono z nawy południowej do centralnej części kościoła "Przedstawienie ukrzyżowania". Część elementów zniknęła. Obecnie po obu stronach ołtarza jest przedstawienie św. Wojciecha oraz Matki Boskiej Opiekuńczej.
źródło: zbiory parafii 

4 komentarze:

 1. Przestawienie ławek to powszechny wynik zmiany wyznania, a co za tym idzie porządku liturgicznego.

  Lu

  OdpowiedzUsuń
 2. Układ ławek w dawnym kościele św. Jerzego mimo zmiany wyznania w dużej mierze pozostał utrzymany do dziś, za wyjątkiem nawy główej, był "wypośrodkowaniem" pomiędzy utzymywaniem w polu widzenia wiernych ambony i ołtarza. "Boczne" ustawienie ławek jest też zachowane do dzisiaj w kościele św. Jana, który służył katolikom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Największą tajemnicą tego kościoła jest zniknięcie grubo po 1945 r., wielu elementów barokowego wyposażenia: 1. epitafia widoczne na zdjęciu (to po lewej upamiętniało osobistego lekarza króla Jana III), 2. ławay, 3. zegar. Epitafia należały do najwyższej półki przykładów snycerki barokowej Polski północnej. Czy ktoś wie coś na ten temat?

  OdpowiedzUsuń