13 marca 2013

17 marca - 68 Rocznica Powrotu Malborka do Macierzy

źródło: LINK

Burmistrz Miasta Malborka zaprasza na obchody 68. Rocznicy Powrotu Malborka do Macierzy. Ten ważny dla mieszkańców naszego miasta dzień upamiętniony zostanie złożeniem kwiatów pod pomnikiem na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Malborku dnia 17 marca 2013 r. o godz. 11:30.

Wyjazd na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Malborku o godz. 11:25 autobusem podstawionym o godz. 11:10 na przystanku autobusowym przy Starostwie.


Należy sobie zadać pytanie, a dlaczego tylko radzieckich? A dlaczego nie także przy pomników jeńców Stalagu, albo Cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej, a może warto by się było wybrać na miejsce masowego grobu w Malborku? No właśnie...

Ale skoro rok w rok wracamy 17 marca do Macierzy to o czym tu mówić... Zapomniana prawda historyczna i ten nieszczęsny 17 marca - ulubiona data władz Malborka.
3 komentarze:

 1. Może najlepszą datą byłoby 9.03 jak ostatni żołnierz Wehrmachtu opuścił miasto, wysadzając mosty. Tylko czy wtedy miasto powróciło do macierzy? Czy było administrowane przez władze wojskowe Armii Czerwonej. A może czas gdy przekazano je władzom Polskim. 17 marca 1945 data wejścia Armii Czerwonej do zamku może to hołd tym, którzy polegli. I może to tylko kwestia stworzenia dobrej argumentacji bo datę trudno będzie ustalić. "Gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania" - jeden będzie wskazywał rok 1945 drugi 1989 ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Powrót do macierzy... ech szkoda gadać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ... a przecież, co to za problem powiedzieć "zdobycie Malborka", ale pewnie dla niektórych jest to jednak kłopot.

   Usuń