27 marca 2015

Mieszkańcy św. Jerzego

Nie tylko Zamek w Malborku ma swoje hodowle gołąbków, ma też je i św. Jerzy.


25 marca 2015

Koleją wąskotorową po zamku

Dziś nie zostało już wiele śladów trasy kolei wąskotorowej, która biegła przez mury przedzamcza. Rozebrano ostatnie filary na wałach podczas prac na ulicy Parkowej.





22 marca 2015

Niezłomni Wyklęci 1944-1963 / wystawa plenerowa

Na ogrodzeniu wzdłuż Ronda im. Augustyna Szpręgi oraz na ulicy Żeromskiego wywieszone są plansze upamiętniające bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Niezłomni Wyklęci 1944-1963









Wystawa plenerowa "Niezłomni Wyklęci 1944-1963" została przygotowana przez Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego, a w Malborku zaprezentowana przez Szwadron Wyklętych na Powiślu.

Marienburg Baujahr 1914

Niestety, zamkowe Baujahr'y nie są powszechnie dostępne, nie ma ich w internecie, nie ma ich w publikacjach książkowych. Ale można czasami znaleźć jakieś odpryski w sieci. 

Oto kilka z roku 1914 ze strony icastle.pl Wspaniałe fotografie

Marienburg Baujahr 1914







21 marca 2015

Conrad Steinbrecht 1849-1923 / tablica upamiętniająca

Mur okalający teren dawnego cmentarza pomiędzy obecnymi ulicami Słowackiego i Armii Krajowej.
Tablica upamiętnia konserwatora zamku malborskiego: Conrad'a Steinbrecht'a. Nagrobek jak i cały cmentarz nie zachowały się do dnia dzisiejszego.


Zdjęcia otoczenia Urzędu Miasta - przed budową drugiej nitki

Wkrótce to będą zdjęcia archiwalne, gdyż zabudowa zostanie rozebrana, a druga nitka będzie biegła przy Urzędzie Miasta.
Fotografie: Andrzej Gilewski







10 marca 2015

Jaśkowa Dolina i Góra Jana nieopodal Gdańska - Elise Püttner


Elise Püttner, urodzona w Gdańsku, większość długiego życia spędziła w Sopocie. Miała jednak również epizod malborski. Kiedy bowiem jej wielkie plany edukacyjne pokrzyżowała przedwczesna śmierć matki, zmuszając ją do powrotu z Paryża, gdzie studiowała historię sztuki, zastanawiając się co począć w nowej sytuacji, wybrała zawód nauczycielki. Uczelnią, która miała ją do tego zawodu przygotować było seminarium nauczycielskie Hevelkego w Malborku. Naukę w nim ukończyła egzaminem, pozwalającym jej uczyć dzieci. Zawodu tego jednak nigdy nie wykonywała. Zajęła się bowiem szeroko rozumianą literaturą, od prasowych felietonów, przez opowiadania dla dzieci, aż po powieść historyczną. Prawdziwy rozgłos jednak zdobyła dopiero, kiedy zaczęła pisać przewodniki. Rodząca się w II połowie XIX wieku turystyka skłoniła wielu wydawców do zajęcia się produkcją przewodników turystycznych. E. Püttner we współpracy z gdańskim wydawnictwem A.W. Kafemanna stworzyła ich kilka, skupiając się oczywiście na Gdańsku, Sopocie i ich najbliższej okolicy. Napisanie przewodnika po Malborku zlecił Kafemann Wilhelmowi Schwandtowi.


Książka Jaśkowa Dolina i Góra Jana nieopodal Gdańska jest typowym przewodnikiem turystycznym. W prosty, zwięzły, choć czasem dość poetycki sposób opisuje w nim autorka najpierw dwie alternatywne trasy prowadzące do Jaśkowej Doliny, a następnie samą dolinę, skupiając się na jej walorach przyrodniczych i historii tworzenia założenia parkowego.
Przetłumaczona po z 125 latach przez Aleksandra Masłowskiego i Romana Kowalda, nadal stanowi jedno z najważniejszych źródeł pozwalających na poznanie historii tej szczególnej część Gdańska, jaką jest Jaśkowa Dolina, a także na podjęcie próby odnalezienia w zaniedbanym dawnym miejskim parku miejsc poświęconym znanym postaciom z historii. Można ją zatem czytać zarówno w fotelu pod lampą, jak i przemierzając kręte ścieżki wśród drzew.


Autorzy tłumaczenia wyposażyli polskie wydanie w wiele przypisów, a liczne ilustracje dają możliwość wspomożenia wyobraźni w miejscach, które uległy całkowitej przemianie. Książka ma 80 stron, ponad 60 ilustracji i mapkę. Dostępna jest w sprzedaży wysyłkowej na stronie wydawcy: oficynapomuchel.pl oraz w księgarni Szafa Gdańska w Gdańsku, przy ul. Garbary 14/1.

Przedwojenny Malbork - miejsca zapomniane

Kilka fotografii ukazujących zapomniane i mniej znane miejsca w przedwojennym Malborku.







Promocja książki Izabeli Chojnackiej-Skibickiej "ZUPA Z POKRZYW, DUCH I TAJEMNICA" - Malbork 18.03.2015

Malborskie Stowarzyszenie OŚ zaprasza na spotkanie autorskie, promujące nowa książkę Izabeli Chojnackiej–Skibickiej pt.: „Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica”, które odbędzie się 18 marca 2015r., o godz. 18.00 w budynku Malbork Welcome Center.

Bohaterka powieści wraz z rodziną przeprowadza się do domu na wsi, konkretnie do Klecia w gminie Stare Pole. Okazuje się, że w jej domu prócz członków rodziny mieszka... duch.
Zosia „grzebie” w przeszłości domu, potem całej wsi, żeby rozwikłać tajemnicę gościa z zaświatów. Okazuje się, że duch za życia był jeńcem stalagu XXB na terenie Malborka. Przy okazji Zosia poznaje dawnych mieszkańców Klecia i Złotowa, którzy w 1945 roku zmuszeni zostali do opuszczenia swoich domów. Dlaczego Stanisław Rzoska po swojej śmierci nadal błąkał się po starym domu w Kleciu? Kim była kobieta ze starej fotografii, a kim adresatka listu znalezionego pomiędzy deskami w pokoju na strychu?
Odpowiedzi na te pytania można znaleźć  na kartkach książki "Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica".

Organizator: Malborskie Stowarzyszenie OŚ
Współorganizator: Malbork Welcome Center, MCKiE




8 marca 2015

Pozdrowienia z Malborka - więcej niż pocztówka

W dawnych czasach wiele uwagi przykładano do wydania takiej pocztówki by była inna niż zwykłe widokówki. Wytłoczenia, grafiki, czasami elementy fosforyzujące i inne.






7 marca 2015

Szkoła Łacińska - przed wojną

Obecna "Łacina" nie każdemu przypadła do gustu, jednak trzeba oddać honor współczesnym architektom. Forma przedwojenna nie była wiele lepsza, choć nie dominowała i nie była tak monumentalna.