10 marca 2015

Jaśkowa Dolina i Góra Jana nieopodal Gdańska - Elise Püttner


Elise Püttner, urodzona w Gdańsku, większość długiego życia spędziła w Sopocie. Miała jednak również epizod malborski. Kiedy bowiem jej wielkie plany edukacyjne pokrzyżowała przedwczesna śmierć matki, zmuszając ją do powrotu z Paryża, gdzie studiowała historię sztuki, zastanawiając się co począć w nowej sytuacji, wybrała zawód nauczycielki. Uczelnią, która miała ją do tego zawodu przygotować było seminarium nauczycielskie Hevelkego w Malborku. Naukę w nim ukończyła egzaminem, pozwalającym jej uczyć dzieci. Zawodu tego jednak nigdy nie wykonywała. Zajęła się bowiem szeroko rozumianą literaturą, od prasowych felietonów, przez opowiadania dla dzieci, aż po powieść historyczną. Prawdziwy rozgłos jednak zdobyła dopiero, kiedy zaczęła pisać przewodniki. Rodząca się w II połowie XIX wieku turystyka skłoniła wielu wydawców do zajęcia się produkcją przewodników turystycznych. E. Püttner we współpracy z gdańskim wydawnictwem A.W. Kafemanna stworzyła ich kilka, skupiając się oczywiście na Gdańsku, Sopocie i ich najbliższej okolicy. Napisanie przewodnika po Malborku zlecił Kafemann Wilhelmowi Schwandtowi.


Książka Jaśkowa Dolina i Góra Jana nieopodal Gdańska jest typowym przewodnikiem turystycznym. W prosty, zwięzły, choć czasem dość poetycki sposób opisuje w nim autorka najpierw dwie alternatywne trasy prowadzące do Jaśkowej Doliny, a następnie samą dolinę, skupiając się na jej walorach przyrodniczych i historii tworzenia założenia parkowego.
Przetłumaczona po z 125 latach przez Aleksandra Masłowskiego i Romana Kowalda, nadal stanowi jedno z najważniejszych źródeł pozwalających na poznanie historii tej szczególnej część Gdańska, jaką jest Jaśkowa Dolina, a także na podjęcie próby odnalezienia w zaniedbanym dawnym miejskim parku miejsc poświęconym znanym postaciom z historii. Można ją zatem czytać zarówno w fotelu pod lampą, jak i przemierzając kręte ścieżki wśród drzew.


Autorzy tłumaczenia wyposażyli polskie wydanie w wiele przypisów, a liczne ilustracje dają możliwość wspomożenia wyobraźni w miejscach, które uległy całkowitej przemianie. Książka ma 80 stron, ponad 60 ilustracji i mapkę. Dostępna jest w sprzedaży wysyłkowej na stronie wydawcy: oficynapomuchel.pl oraz w księgarni Szafa Gdańska w Gdańsku, przy ul. Garbary 14/1.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz