13 lipca 2010

Cafe Sanssouci

W dawnych, zamierzchłych czasach malborskiej historii, we wsi Damfelde znajdowała się kawiarnia z uroczym ogrodem.
Cafe Sanssouci umiejscowiona była w pobliżu Nogatu, gdzie można było się przespacerować i popatrzyć na piękną panoramę miasta z widokiem na magistrat, przymurze, zamek z przepięknymi mostami w tle (nie istniał wtedy obecny most drogowy).
Interesującym elementem architektury otoczenia był wiatrak stojący za budynkiem Cafe, który do dnia dzisiejszego nie przetrwał, budynek kawiarni został po wojnie rozbudowany jednak sam zarys i ozdobny front budynku został zachowany, w ostatnim czasie budynek odnowiono...
Dla zainteresowanych tematem, taka drobna ciekawostka, za stojącą opodal stodołą zachowane są fundamenty wiatraka, a obecny adres Cafe Sanssouci to Grobelno 4/4a - gmina Malborka.

Wygląd obecny


Archiwalne pocztówki (własność prywatna)

5 komentarzy:

 1. Jacku - a nie Dammfelde? ... a może się mylę

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamietam-Obecnie Grobelno.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak można komuś prywatny dom fotografować???

  OdpowiedzUsuń
 4. Zwyczajnie, prawo tego nie zabrania, co więcej to budynek w którym mieszka kilka rodzin :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że ta kawiarnia nie istnieje, bo z pewnością miałaby ogromną popularność w dzisiejszych czasach. Samemu chętnie bym odwiedził to miejsce, ponieważ patrząc po pocztówkach, to wyglądało cudownie. Mam nadzieję, że powstanie w przyszłości choć kilka tak pięknych miejsc, żeby było, gdzie tworzyć cudowne wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń