Odrestaurowanie zabytkowego pałacu w Waplewie Wielkim k. Malborka będzie kosztowało 6 mln zł, ponad połowę z tej kwoty przekaże Unia Europejska, niecałe dwa miliony dołoży Muzeum Narodowe w Gdańsku, którego oddziałem jest waplewski zabytek.
Odtworzenie wnętrz alkierzowego pałacu będzie możliwe, jak informuje PAP, dzięki bogatej dokumentacji fotograficznej oraz inwentaryzacji budynku sporządzonej w 1948 r. przez Andrzeja Sierakowskiego, potomka znamienitego i zasłużonego dla Polski rodu Sierakowskich. To do nich od II poł. XVIII wieku należał pałac, który przez lata był żywym ośrodkiem kultury polskiej, nazywano go nawet pomorskim Soplicowem. Bywali tu Fryderyk Chopin, Jan Matejko, Jan Kasprowicz, Józef Ignacy Kraszewski, Oskar Kolberg i Stefan Żeromski. W Waplewie był również nuncjusz apostolski w Polsce Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI.
Po II wojnie światowej dwór w Waplewie Wielkim przekształcono w PGR, a następnie w Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej. W 1972 r. pałac Sierakowskich wraz z parkiem wpisano do rejestru zabytków. Dziś mieści się w nim Muzeum Tradycji Szlacheckiej i Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią jako oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.
W ramach generalnego remontu wnętrza pałacu będą przywrócone do stanu, w jakim znajdowały się w latach 20. ubiegłego wieku. Prace obejmą m.in. zrekonstruowanie pokoju, sypialni, gabinetu, łazienki i buduaru. Odtworzona będzie także sala Biała z kominkiem, w sali Gdańskiej ma się pojawić historyczna boazeria. Na podłogę w pałacu wróci posadzka z kamienia olandzkiego. Zakończenie remontu dworu zaplanowano na 2015 r.