19 października 2010

Zamek z ok 1880 roku?

Na zdjęciu wieża w dawnej postaci, szkoła jezuicka. Czy ktoś wie z którego roku pochodzi to zdjęcie?

źródło: archiwum prywatne

11 komentarzy:

 1. mysle,ze moze to byc nawet troche wczesniej - okolo 1820/30

  OdpowiedzUsuń
 2. A nie z tego, który jest w opisie? ;-) Choc równie dobrze pewnie możnaby je jeszcze "postarzec" :-) o jakieś 10 może 15 lat. Ale już niezależnie od tego czy zdjęcie ma 130 czy 140 lat - kto z "córek i synów cyfrówki" potrafiłby dzisiaj zrobic takie zdjęcie :-)!

  OdpowiedzUsuń
 3. Andrzej skłania się do nawet ok 1870 (na podstawie innego zdjęcia z serii) ale o tym potem.
  A co do wykonania zdjęcia? Hmmm, wbrew pozorom to nie jest aż taki trudny kadr, podobnie jak pozostałe aspekty tej fotografii. Więc może jakiś fotograf skusi się do komparacji ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na Pańskim blogu są przynajmniej dwa zdjęcia Przedzamcza wyglądające na zbliżony okres ale na pewno robione w różnych latach - na jednym nie ma nawet śladu przymiarki do postawienia pomnika "Fryca" na drugim pomnik stoi a drzewa z jego otoczenia są już mocno rozrośnięte (ale zamek ciągle ma starą wieżę). W sumie też bym zaryzykował podciągnięcie pod ok. 1870 r. może nawet "ciut-ciut" wcześniej.

  A jeśli chodzi o wykonanie zdjęcia - to miałem na myśli wykonanie sensu stricto :-) a nie tylko "kliknięcie" i wydruk :-) ale to już zupełnie inny temat i inna "para kaloszy" - pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 5. Och właśnie z aparatu cyfrowego :-) ale to temat na inny blog :-)))) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Jacku, by uniknąc nieporozumień :-) nie żebym miał coś przeciwko "cyfrówkom" :-), nawet ja dostrzegam ich praktyczne zalety - to nad czymś kiedyś godzinami męczył się fotograf w jednej chwili wykonuje za niego "komputer". Jednak z efektem końcowym jest trochę tak jak z książkami w internecie - oczywiście da się je przeczytac ale w porównaniu z tradycyjnymi książkami to jednak nie to :-). Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 7. Ach doskonale rozumiem! Też tak mam :))))

  OdpowiedzUsuń
 8. ...czy moze ktos wyjasni co to slowo znaczy komparacja? Slowo to zostalo uzyte powyzej

  OdpowiedzUsuń
 9. komparacja = porównanie

  OdpowiedzUsuń
 10. Szukałem, szukałem i znalazłem :-) - podobne ujęcie wykonane przez nieznanego autora w "Atlantydzie Północy" (Olsztyn 1993, s. 219) jest datowane na ok. 1870, czyli mniej więcej tak jak wszyscy szacowaliśmy.

  OdpowiedzUsuń