30 października 2014

Święty Jerzy nocą...

Oczywiście obecnie to kościół pod innym wezwaniem ;) ale lubię tą nazwę z przeszłości. 
Kościół  był budowany głównie w latach 1712-14 początek prac nastąpił ok 1707 roku. Co ciekawe kościół w obecnym wyglądzie jest rozbudową poprzedniej budowli, której budowę zakończono w 1670 roku. Po budowie kościoła, po ok 40 latach doszło do jego rozbudowy do wyglądu jaki znamy dziś. Przyczyną oczywiście był napływ wiernych i nie wystarczające zasoby budynku.
Prawdopodobnie autorem rozbudowy był budowniczy z Malborka: Gorau. W XX wieku dobudowane sale katechetyczne, a wcześniej otynkowano część świątyni
Ale nie odbiegając od tytułu posta - oto zdjęcia nocą.Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że w kościele są elementy wyposażenia jeszcze z poprzedniej, nieistniejącej już świątyni.

2 komentarze:

  1. Kościół św. Jerzego nigdy nie zmienił swojego patrocinium. Wezwanie Matki Bożej Nieustającej Pomocy dotyczy parafii, której świątynią jest kościół św. Jerzego. Zatem śmiało mówmy o kościele św. Jerzego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Według niektórych źródeł ten "pogromca smoka" został usunięty z listy świętych przez papieża Jana XXIII, jako nieistniejący naprawdę .

    OdpowiedzUsuń