15 maja 2012

Studnia

Czy ktoś z Was pamięta/wie kiedy ostatnio była woda w studni? Bardzo ciekawe zdjęcie znajdujące się pod linkiem. A może to tylko ustawione zdjęcie.


6 komentarzy:

 1. Jacku, ostatni raz woda w studni była dzisiaj. A zdjęcie nie jest ustawione - to zdjęcie stereoskopowe (kobieta znajduje się w różnym oddaleniu od krawędzi zdjęcia). Przy oglądaniu przez specjalne okulary mamy wrażenie trójwymiarowości mam kilkanaście takich zdjęć zamku. Pierwszy takie zdjęcia Malborka wykonał Meydebauer około 1880 roku. Zdjęcie wykonywane było aparatem o dwu obiektywach na jednaj kliszy płaskiej. Zresztą - Ty znasz się na fotografii lepiej ode mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. No chodziło mi o tą wodę, kurcze, nigdy nie byłem w tej studni, wydawało mi się, że już tam sucho :) Z drugiej strony, bardzo romantyczne ujęcie nabierania wody ze studni na zamku wysokim. Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bywa i tak, że ktoś dziwnie interpretuje, chodzi o wodę, której obecność nasi kochani turyści pod przewodem przewodników stwierdzają prostymi metodami fizycznymi - wyrwanie kamienia z dziedzińca i wrzucenie do studni. A to co robił Meydebauer ma niewiele wspólnego z tym zdjęciem, stereoskopia a fotogrametria to odrębne technologie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak głęboka owa studnia i jaki jest tam poziom wody?

  OdpowiedzUsuń
 5. Na kursie przewodnickim (wieki temu) uczono, że ma 18 m w dół, ale nigdy nie szperałam, aby zweryfikować głębokość. Co do wody - z nią jest różnie - czasami wrzucony kamyk przynosi chlup, czasem zalicza twardy brzdęk - wszystko zależy od aury :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Raz lub dwa razy do roku do studni wchodzą goście, by policzyć jej mieszkańców - nietoperze (nie wiem jakiego rodzaju). Takoż można ich zapytać (biologów, nie nietoperze) o głębokość i obecność wody (czy jest ona sezonowa, czy uzależniona od ilości opadów), te informacje powinien mieć też Kolekcjoner, kolaborujący w tej sprawie z biologami.

  OdpowiedzUsuń