13 kwietnia 2013

Zamki Państwa Krzyżackiego w Prusach - wystawa na zamku w Malborku

informacja: LINK

W tegorocznym programie wystawienniczym Muzeum Zamkowego w Malborku znalazła się wystawa fotograficzno-malarska Zamki państwa krzyżackiego w Prusach, na której zobaczymy fotografie ponad sześćdziesięciu najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni rycerzy zakonu krzyżackiego, biskupich i kapitulnych, z terenu całego ówczesnego państwa zakonnego nad Bałtykiem, w tym także z obecnego obwodu kaliningradzkiego, w ich dzisiejszym wyglądzie wraz z wykonanymi w konwencji średniowiecznego malarstwa obrazami, ukazującymi rekonstrukcyjne wizje średniowiecznych zamków.

Autorem nastrojowych zdjęć i pomysłodawcą projektu jest olszyński artysta Mirosław Garniec. Malarskie rekonstrukcje zamków wykonały Bożena Januszewska i Katarzyna Wolska.
W poprzednich latach wystawa gościła w wielu instytucjach kultury województwa pomorskiego, mazursko-warmińskiego oraz kujawsko-pomorskiego, ciesząc się dużym uznaniem publiczności.
Towarzyszy jej książka Małgorzaty Jackiewicz-Garniec, Mirosława Garniec „Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Górne Prusy, Warmia Mazury”, Olsztyn 2009.
Projekt zrealizowany został przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wystawę będzie można oglądać w sezonie letnim: od 25 kwietnia do 30 września 2013 w Łaźni Infirmerii na Zamku Średnim. Zapraszamy do poznania tej ciekawej, o dużych walorach artystyczno-edukacyjnych, wystawy, którą w Ostródzie oglądał wielki mistrz, opat zakonu krzyżackiego dr Bruno Platter.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz